23.12.2004 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půda ze všech stran

Obšírnou, poučnou a poutavou výstavu nazvanou Půda: obraz života otevřelo v uplynulém týdnu pražské pracoviště Národního zemědělského muzea. Postihuje základní druhy využití půdy, tedy nejen v zemědělství, ale i ve stavebnictví, umění, architektuře apod. Názorně ukazuje půdy různých typů a barev, nastiňuje jejich vznik od počátků zvětrávání hornin.

Podle Lubomíra Maršíka, který má na starosti styk muzea s veřejností, se návštěvníci výstavy mohou mimo jiné dozvědět nejrůznější údaje vztahující se k půdě. Podle tvůrců výstavy se tedy například na jednom hektaru půdy se vypěstuje 3,72 tuny (průměrný výnos z roku 2001), z něhož se upeče 3697 pecnů chleba. Stejně tak se z hektaru cukrovky může vyrobit zhruba 1 203 750 kostek cukru, ze lnu, který na hektaru půdy vyroste se utká asi 590 čtverečních metrů plátna. Při zpracování půdy do hloubky 30 centimetrů se pohne s hmotou, která váží přibližně 4500 tun. V jednom hektaru půdy žije celkem asi 12,5 tuny různých organismů, z nich je zhruba 6,3 tuny baktérií, 3,1 tuny hub, 0,3 tuny prvoků, 1,8 tuny červů, měkkýšů a členovců a asi jedna tuna krtků, hrabošů, křečků a háďátek. Výstava, která se na půdu dívá v širokých souvislostech lidského života a přírody, historie i současnosti, potrvá do pátého června. Doprovází ji speciální program pro školy a víkendové dílny, kde si zájemci mohou zkusit třeba práci na hrnčířském kruhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down