Půdní sucho podle odborníků stále trvá

Přestože je jaro chladné a zdánlivě i deštivé, půdní sucho podle odborníků stále trvá. S výjimkou února totiž spadlo od začátku letošního roku málo srážek a zásoby podpovrchových vod se zatím dostatečně nedoplnily. Zhoršená situace je mezi Prahou, Plzní, na Lounsku, Žatecku a v Podkrušnohoří, lokální nedostatek vláhy trvá na severovýchodě republiky. Dobře je na tom díky srážkám Šumava a horské oblasti na severu, vyplývá z mapy Českého hydrometeorologického ústavu.

Přestože podzemní vody ubývá, na akutní nedostatek vody jako loni to však podle ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Marka Riedera zatím nevypadá, protože vodní nádrže jsou v celé České republice doplněny. Současné průtoky vody ale hodnotí Rieder jako podprůměrné.

Podle serveru Intersucho se od začátku minulého týdne situace v zásobení půdní vláhou zhoršila a v některých regionech se začíná projevovat mírné až výrazné sucho. Na severovýchodě území nadále přetrvává lokální nedostatek vláhy v hlubší vrstvě. Zatímco moravští zemědělci hodnotí poslední tři měsíce jako vláhově normální, čeští sucho potvrzují. Horší stav hlásí ze Středočeského, Západočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje.

Podle klimatologa Miroslava Trnky z Mendelovy univerzity v Brně odčerpává vodu z krajiny již vegetace, která se rozbujela dříve než obvykle. Oblasti, které se obvykle potýkají se suchem, jako jižní a střední Morava, podle Trnky ale mají zásoby vody doplněny. Problémy očekává spíše v jižních a středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Všechny čtyři uplynulé měsíce byly teplotně nadprůměrné, ačkoli se to pod dojmem několika studených epizod nezdá, doplnil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Ani poslední výhledy meteorologů neslibují výraznější zlepšení. Postupně mají teploty stoupat a ani do konce května by výrazně pršet nemělo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down