18.10.2016 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rada by měla vyzvat ke krokům k omezení glyfosátu

Rada vlády pro udržitelný rozvoj by měla vyzvat ministry zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí, aby podnikli kroky k omezení herbicidu glyfosátu a spotřeby pesticidů na území České republiky. Radu k tomu vyzval výbor pro krajinu. Výbor například doporučil, aby se zakázalo používání glyfosátu na dosoušení plodin před sklizní a také tehdy, když má bránit růstu plevelů. Měl by se omezit ale i při údržbě železničních tratí a silnic. Vyplývá to z návrhu usnesení výboru.

Dokument dále uvádí, že by se mělo použití glyfosátových herbicidů zakázat na veřejných prostranstvích, jako jsou parky, chodníky, dětská hřiště, okolí zdravotnických zařízení či sportoviště. Zakázat by se měl podle výboru rovněž na dosoušení plodin před sklizní. Glyfosát je základní složkou herbicidu Roundup, ale obsahuje ho i řada dalších dalších herbicidních přípravků. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která patří pod Světovou zdravotnickou organizaci, loni klasifikovala glyfosát jako pravděpodobně karcinogenní pro člověka. Tým vědců k tomu dospěl na základě dostatečných důkazů ze studií na zvířatech i částečným výzkumem u lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down