12.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rada ministrů EU bude také o mléku

Ministři zemědělství EU budou 19. ledna v Bruselu na své radě jednat mimo jiné o problémech evropského trhu s mlékem. Debatu hodlají otevřít některé členské země. Na dnešní tiskové konferenci to sdělil náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

Ministři by během jednání, které bude jako předsednická země unie moderovat Česká republika, měli hovořit o možných konkrétních objemech a cenách intervenčně vykupovaného mléka, uvedl Hlaváč. Diskutovat by měli také o znovuzavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. Ministr zemědělství Petr Gandalovič před dvěma týdny slíbil českým farmářům, že debatu na téma exportních subvencí v EU otevře. Ne všechny evropské země ale zasahuje krize mléčného trhu stejně. Podle nizozemské ministryně zemědělství Gerdy Verburgové jsou tamní zemědělci konkurenceschopní, protože jsou i v současné době schopni vyrábět za nízké ceny. Je to proto, že výrazně investují do inovací, řekla dnes Verburgová, která v Praze jednala se svým českým protějškem.
Čeští zemědělci dlouhodobě upozorňují, že podmínky farmářů ve starých a nových členských zemích nejsou stejné a žádají o řešení situace dříve než v roce 2013, kdy mají být podmínky mezi starými a novými členskými zeměmi srovnány.  Agrární komora zároveň chystá kvůli situaci na tuzemském trhu s mlékem demonstraci na konec ledna. Kvůli výkupním cenám mléka, které jsou podle AK v současnosti nejnižší v EU, hrozí českému zemědělství likvidace chovů skotu a propouštění lidí v oboru, vláda a zákonodárci podle komory problémy dostatečně neřeší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down