03.02.2011 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rada poprvé v čele s Maďary

Další debatu o budoucnosti společné zemědělské politiky, problémy sektoru vepřového masa, nebezpečí zavlečení afrického moru prasat, zdravotní stav včel a také priority právě zahájeného maďarského předsednictví měla mimo jiné na programu rada ministrů zemědělství, která na počátku uplynulého týdne jednala v Bruselu.

Budoucnost společné zemědělské politiky a postupné debaty o jednotlivých jejích hlavních bodech, pokračování práce na balíčcích legislativních návrhů z oblasti kvality potravin a ze sektoru mléka či sladění právních předpisů společné zemědělské politiky unie s Lisabonskou smlouvou – to jsou některá z hlavních témat začínajícího maďarského předsednictví Evropské unii v oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Kromě toho se chtějí Maďaři také věnovat zlepšení informovanosti spotřebitelů o potravinách, udržitelnému lesnímu hospodářství, revizi předpisů o katarální horečce ovcí či opatřením na ozdravení včelstev.
Ochrana včelstev Poslední dobou narůstá mortalita včelstev v unii i v zemích mimo ni. O problému již jednala rada i Evropský parlament. Pomoci zachovat včelstva i včelaře v unii by měla některá opatření, jako je například vznik referenční laboratoře, posílení monitoringu nemocí, zlepšení dostupnosti veterinárních léčiv a harmonizovaná pravidla pro ochranu a podporu zdraví včelstev. Závěry, jak dál v záchraně včelařství v unii postupovat, by měla rada přijmout v květnu.
Pokračovala debata o reformě politiky Ministři debatovali také budoucnosti společné zemědělské politiky unie (SZP). Zaměřili se na udržitelné řízení přírodních zdrojů a opatření proti změně klimatu. Třebaže některé delegace souhlasí s tím, že první pilíř SZP (podpora zemědělství) by měl sloužit i k „ozelenění“ SZP, jiné oponovaly, že by environmentální opatření měla být součástí druhého pilíře (podpora rozvoje venkova). V únoru by se ministři měli věnovat dalšímu bodu budoucí SZP, a to otázce vyváženého teritoriálního rozvoje. Závěry ze všech diskusí ministrů k SZP chce mít maďarské předsednictví hotové do března.
Ceny obilí rostou Komise informovala radu o současné situaci na zemědělských trzích. Na rozdíl od stavu v roce 2008, kdy také rostly ceny obilovin, je dnešní situace lepší, protože nejsou jako tomu bylo v roce 2008, vyčerpané světové zásoby obilí.
Úkoly zemědělství Britská delegace informovala radu o výsledku dvouletého projektu zaměřeného na budoucnost zemědělství a potravin ve světovém měřítku. Zpráva projektu, kterého se zúčastnilo 80 expertů z 35 zemí světa vymezuje pět zásadních problémů, které stojí před zemědělci a potravináři v příštích 40 letech. Jde o:
• vyrovnávání budoucí poptávky a produkce udržitelným způsobem,
• řešení nebezpečí budoucí cenové volatility v potravinářském systému,
• ukončení hladu,
• snížení emisí skleníkových plynů,
• zachování biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb a na druhé straně zajištění potravin pro obyvatele Zeměkoule.
Zpráva také identifikuje 12 priorit pro tvůrce politiky. Mezi nimi je například šíření osvědčených postupů, investice do nových poznatků,.důraz na vývoj udržitelné produkce potravin, vycházet z předpokladu, že existuje jen velmi málo možností na rozšíření zemědělské půdy, zajistit dlouhodobou udržitelnost rybích populací, omezení odpadu, počítat s omezenými zdroji vody pro produkci potravin, snažit se o změnu spotřebních zvyklostí, posílení postavení občanů aj.
Africký mor Podrobně se rada zabývala také sektorem vepřového masa (viz článek na této straně). Kromě poklesu cen a dioxinové aféry se v Evropě navíc objevila i hrozba afrického prasečího moru zejména z Ruské federace. Žádost o ochranná opatření zazněla z Litvy, která s Ruskem sousedí. Litevci chtějí zpřísnění pravidel či vypracování takových opatření, která by zabránila zavlečení tohoto závažného onemocnění do EU. Africký prasečí mor mohou přenášet divočáci, kteří se samozřejmě volně pohybují přes hranice. Navíc nemoc mohou do unie i nechtěně zanést lidé.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down