22.06.2005 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Radikální reforma cukru dostala od Evropské komise zelenou

Evropská komise dnes schválila radikální návrh změn trhu s cukrem v Evropské unii, který předložila komisařka Mariann Fischerová-Boelová. Komise chce během dvou let srazit zajištěnou cenu cukru o 39 procent a výkupní cenu cukrové řepy o 42,6 procenta. Újmu, která se dotkne pěstitelů, uhradí Evropská unie ze tří pětin. Počítá se rovněž se čtyřletým působením restrukturalizačního fondu, který má usnadnit odchod méně schopných výrobců z trhu. Reforma má totiž dotlačit nekonkurenceschopné výrobce k dobrovolnému odchodu z trhu, čímž nemusí podle komise dojít k plošnému krácení výrobních kvót, což by postihlo i konkurenceschopné výrobce.

Návrh komisařky povede ke snížení minimálních cen cukru a cukrové řepy. Ceny cukru v unii jsou nyní více než třikrát vyšší než ceny na světovém trhu. Výroba v unii se má z nynějších devatenácti milionů tun snížit během několika let o až 6,2 milionu tun.
Nyní budou návrh projednávat ministři zemědělství zemí EU. Dohoda by měla být uzavřena v listopadu a v platnost má vstoupit v červenci příštího roku. Za přijatelný považuje návrh komise český ministr zemědělství Petr Zgarba, protože nekrátí českou kvótu a nemusí tak klesat domácí produkce cukru. Předpokládá, že v soutěži uvnitř EU český zemědělec obstojí v soutěži a udrží si soběstačnost.
Podle europoslance Jana Březiny přispěje k tomu, že cukrovka se bude pěstovat a zpracovávat tam, kde to bude výhodné. Poukázal na to, že je třeba pohlídat, aby nás neznevýhodnily zbývající deformace, jako je rozdíl v přímých platbách pro farmáře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down