06.06.2012 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Radonice přivítaly tisíce lidí

Série Farmářských slavností pro rodiny s dětmi zamířila i za účasti ministra zemědělství Petra Bendla do středočeských Radonic. Farmu Stanislava Němce navštívilo přes osm tisíc dvě stě lidí. Děti se pobavily na farmářské stezce, vyráběly, poznávaly, hádaly, tančily či bubnovaly. Dospělí zase ochutnali a nakoupili speciality místních farmářů. Farmářské slavnosti, které se v polovině června přesunou na Moravu, pořádá ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR.

Úspěch Farmářských slavností, které odstartovaly poslední dubnovou sobotu na jihu Čech, pokračoval i minulý týden na farmě Stanislava Němce v Radonicích u Prahy, která se rozkládá asi na 830 hektarech. „Dnešní slavnosti jsou určeny k tomu, abychom jako soukromí farmáři a zemědělci otevřeli své farmy, a lidé viděli, jak se na nich doopravdy žije,“ uvedl Němec při zahájení slavností. Bendl konstatoval, že v České republice umíme udělat dobré potraviny a farmářské slavnosti jsou jednou z možností, jak lidem ukázat, kam se vydat pro kvalitní mléko, drůbež, či sýry. „Po roce 1989 jsme mysleli, že na západ od našich hranic je vše lepší. Již jsme z toho ale vystřízlivěli a teď se vracíme do normálního světa a ministerstvo zemědělství má zájem podporovat kvalitní potravinu. Je pro mě ctí podporovat takovéto akce a ukazovat, že doma je kvalita,“ podotkl ministr.
Rod Němců je totiž starým selským rodem s historií písemně doloženou až do roku 1621, kdy se narodil nejstarší známý předek Mikuláš Němec. V obci Radonice rodina žije od 70.let 19. století. Otec současného majitele farmy Miloslav Němec po komunistickém puči hospodařil soukromě jako jeden z posledních sedláků v okolí. Na rodinnou tradici navázali současní majitelé farmy Stanislav a Hana Němcovi, kteří hospodaří od roku 1990. Výměra farmy postupně rostla z počátečních 27 hektarů v roce 1990 až na současných asi 830 hektarů, pokud by byla šance, chtěl by Němec farmu rozšířit, ale v okolí Prahy je problém sehnat půdu. Obdělávané pozemky se nacházejí ve velmi úrodné řepařské výrobní oblasti, proto je důraz kladen na rostlinnou výrobu. Pěstují asi 280 hektarů ječmene, 280 hektarů potravinářské pšenice, 100 až 110 hektarů řepky, 120 hektarů cukrovky a hrách. Formou služeb skladují sladovnický ječmen pro Sladovny Sufflet.
V roce 1994 byla na zelené louce vystavěna zcela nová farma se skladovacími halami, dílnou a mlékárnou. Další skladovací hala na obilí byla vystavěna v roce 2002 a spolu s dalším pronajatým objektem v obci Veleň slouží jako výkupní a skladovací centrum sladovnického ječmene a pšenice s kapacitou celkem deset tisíc tun.
Co se týká živočišné výroby, tak v roce 1991 byl v původní usedlosti v Radonicích zrekonstruován kravín s volným ustájením a dojírnou a až do roku 2002 firma chovala asi 60 kusů skotu plemene montbeliarde. Užitkovost se pohybovala okolo 6 200 litrů na dojnici. Z důvodu omezeného prostoru, umístění uprostřed obce a problémů s pracovními silami byl chov skotu v roce 2002 zcela zrušen.
Mléko až k zákazníkovi
Nedílnou součástí farmy, která zaměstnává 25 až 30 lidí, je selská mlékárna. V ní se denně zpracovává kolem sedmi tisíc litrů mléka, které rodina nakupuje od stálých dodavatelů. Mlékárna je společným projektem farmářů Stanislava Němce a Jana Millera. Spolupracují však i s dalšími farmáři, jako je například rodina Brodských. Zatímco na Millerově farmě ve Svrkyni se mléko nadojí, v Němcově selské mlékárně v Radonicích je za přísných hygienických parametrů zpracováno na konečné výrobky a pomocí vlastních aut distribuováno ke spotřebitelům. „Přešli jsme tak na jiný způsob prodeje. Mléko z farmy, rozvážíme po celé Praze i po Středočeském kraji, ale i do Hradce nebo Plzně. Dnes jezdí každý den deset dodávek, máme 1500 pravidelných prodejných míst,“ podotkl Němec. Hlavními výrobky jsou balkánský sýr, čerstvé pasterované selské mléko a čerstvý jogurt. Produkují ale i další sýry, jogurty, tvaroh, mléko, jogurtové nápoje, syrovátkové nápoje a podobně. „V oblasti prodeje mléka se dále nechceme rozšiřovat, máme zájem hlavně na tom, aby zůstal jasně identifikovatelný výrobek, za kterým stojí konkrétní farmář,“ řekl Němec.
V roce 2003 obdržely výrobky Radonický Balkán a Balkánský sýr v slaném nálevu značku kvality Klasa.. V roce 2006 byl farmě udělen titul Zemědělský hospodář Středočeského kraje spolu s cenou ministra pro místní rozvoj.
Němec poznamenal, že vedle těchto činností provozují také hobby jezdecký oddíl a jsou zřizovatelem obchodní akademie Obchodní akademie SOVA, o.p.s.
Helena Neumannová ze společnosti Park Tři věže, která slavnosti organizuje, připomněla, že nechtěli návštěvníky pouze provést po statku a umožnit jim poznat život na venkově, ale také je pobavit. Proto je součástí těchto akcí i bohatý program her a naučných stezek. „Děti se nejvíce vyřádily na farmářské a řemeslné stezce s osmi stanovišti. Odpovídaly na řadu kvízů a hádanek týkajících se farmaření a života na venkově, rýžovaly zlato, lovily mušle s pokladem, sázely květiny nebo si samy umíchaly koktejl z čerstvého mléka,“ podotkla. Zájemci o farmaření viděli obří sklady obilí, hospodářská zvířata a ukázky zemědělských strojů. Na své si přišli i milovníci dobrého jídla a pití. Návštěvníci si mohli zakoupit kvalitní potraviny od místních farmářů a ochutnat řadu dobrot. Lákadlem byly ale i grilované speciality připravené týmem Redhoti, dvojnásobných mistrů ČR v grilování.
Cyklus Farmářských slavností pokračuje dál. Na další pokračování se můžete těšit 16. června v Jihomoravském kraji. Brány veřejnosti tentokrát otevře přírodní areál Zlobice u Lipůvky Svazu chovatelů ovcí a koz ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down