11.06.2010 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rady pro prodej dříví

Větší vlastníci nestátních lesů, ať již spravují své lesy sami, nebo jimi zřízenými firmami, jsou vybaveni vesměs odpovídajícím odborným a řídicím aparátem a sledují průběžně situaci na trhu se dřívím. Podle vztahu nabídky a poptávky na trhu se dřívím, která zásadně ovlivňuje jeho aktuální ceny, ale i podle nutnosti pokrytí stálých fixních nákladů a potřebných investic se rozhodují o výši roční těžby nebo i její případné korekci během roku.

Přepodklady úspěšného prodeje

Menší vlastníci, u nichž obvykle není příjem z lesa hlavním zdrojem příjmů, mají při rozhodování o těžbě dříví větší volnost. K tomu však potřebují naplnit základní předpoklady úspěšného prodeje dříví:
– sledování nabídky a poptávky na trhu i během roku; pohyb cen může dosáhnout až 25 procent i více (nejčastější pohyby cen jsou po čtvrtletích),
– dříví řádně změřit a roztřídit podle druhu a kvality nebo na toto třídění dohlédnout; prodej dříví smíšené kvality je nepřehledný a může být neúměrným rizikem,
– včasný odvoz je nutný; u kůrovcového dříví je nebezpečí, že brouci ohrozí okolní les, hrozí i znehodnocení kvality sortimentu delším skladováním; z těchto hledisek je těžba v prvním nebo čtvrtém čtvrtletí nejjistější,
– zpracovávat nahodilou těžbu co nejdříve, a tedy včas; u tak cenné suroviny může dojít k znehodnocení podle její původní kvality o 20 až 80 procent.

Informace o cenách

Průměrné ceny surového dříví v ČR lze sledovat na internetové stránce www.czso.cz. V prvním měsíci čtvrtletí se na této stránce vždy objeví průměrná cena za předchozí kvartál.
Ceny největších odběratelů surového dříví na následující čtvrtletí zveřejňuje odborný měsíčník Lesnická práce vždy v prvním měsíci čtvrtletí. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů je posílá všem svým členům.

Aktuální situace na trhu 

Poptávka po všech základních sortimentech surového dříví je dobrá. Ceny se zvýšily u hlavních odběratelů na trhu počátkem druhého čtvrtletí o 50 až 200 Kč/m3 (nejvíce u smrkové kulatiny). Předpokládá se mírné zvýšení poptávky po řezivu na evropském i světovém trhu, což má rozhodující vliv na využití stávajících kapacit pro zpracování surového dříví, které jsou v přebytku.
Přestože s prodejem dříví zákonné povinnosti vlastníka lesa přímo nesouvisejí, mohou jejich nedodržení a následné sankce zcela zvrátit i výsledek optimálního prodeje dříví. Je tedy nutno dodržet především výši těžby, neohrožení a nepoškození majetku sousedů a průběžně dodržovat povinnosti zalesnění a zajištění lesních kultur.

 

Klíčové informace

- Poptávka a nabídka stejně jako ceny dříví se během roku mění.
- Zlepšit výnos z prodeje dříví může nejen sledování situace na trhu, ale i pečlivé třídění a včasné zpracování
.

 

Ing. Josef Vovesný
poradce Sdružení obecních a soukromých lesů ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down