Rakouské předsednictví se chce zaměřit na biomasu

Dokončit nařízení pro nový cukerní režim, začít realizovat akční plán pro biomasu a zabývat se otázkou geneticky modifikovaných organismů a jejich koexistence s ekologickými a konvenčně pěstovanými plodinami — to jsou stěžejní záměry rakouského předsednictví. Minulý týden na jednání rady ministrů zemědělství s nimi své kolegy z ostatních členských zemí Evropské unie seznámil Josef Pröll, rakouský federální ministr pro zemědělství, lesnictví, životní prostředí a vodní hospodářství.

Jak uvedl, Rakousko pořádá počátkem dubna ve Vídni konferenci o GMO. Další konference, která proběhne již koncem března, bude věnována novému akčnímu plánu o welfare zvířat. Příští měsíc by se mělo jednat o biomase, v níž ministři vidí možnost alternativního uplatnění zemědělské produkce a snížení závislosti na dovážených fosilních palivech. Některé delegace požadovaly ochranu trhu unie dostatečně vysokým clem, aby se biomasa a její energetické využívání mohlo v členských státech dostatečně rozvinout. Poukázaly také na to, že existují různé druhy bioenegie a také na možnost výroby bioplastů a jiných produktů z přírodních materiálů. Ozvaly se i námitky týkající se nízké finanční podpory biomasy. Některé delegace požadovaly, aby se zvýšila podpora z dnešních 45 eur na hektar nebo vzrostla plocha, kterou je dnes maximálně možné pro pěstování biomasy v unii využít. Ta činí 1,5 milionu ha. V roce 2004 se podpora na pěstování energetických plodin vyplácela na 300 000 ha, loni to již bylo 500 000 ha. Na radě přítomní zástupci Evropské komise naznačili, že by se pro energetické plodiny mohla v budoucnosti využít i půda ze set—aside. Při výrobě energie by se měly využít všechny vhodné zdroje, tedy zejména dřevo, zemědělské plodiny a odpady. Plán předpokládá více než 20 různých akcí, z nichž většina by měla proběhnout do konce letošního roku. Je pravděpodobné, že také dojde k revizi platné směrnice o biopalivech.
V souvislosti s hrozbou ptačí chřipky ujistil komisař Markos Kyprianou, odpovědný za ochranu zdraví a spotřebitele, ministry, že spolu s nadnárodními organizacemi monitoruje EU nákazovou situaci v severní Africe, odkud se s blížícím jarem začne vracet většina tažných ptáků. Některé delegace poukázaly na pokles poptávky po drůbežím mase a snížení jeho ceny a požadovaly nějaké opatření na podporu tohoto sektoru. Komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová namítla, že po pádu cen se trh kolem Vánoc opět zotavil. Zdůraznila, že jediné opatření, které má sektor drůbeže k dispozici, jsou exportní subvence. V listopadu se podle ní zvýšila hladina subvencí pro jednodenní mláďata, slepičí a krůtí násadová vejce a části kuřat. Na 26 eur na sto kilogramů se 18. ledna zvýšily exportní subvence pro celá kuřata. Jiným způsobem Evropská komise obchod s drůbeží podporovat nebude. Uvedla, že v dohledné době by se unii měla otevřít možnost dovozu drůbeže do Ruska.
Rada také projednávala návrhy změn legislativy týkající se ekologických produktů, výrobků s ochranou geografického původu a zaručených tradičních specialit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *