20.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakušané chtějí zelené předsednictví

Rakousko hodlá během svého předsednictví Evropské unii ozelenit veřejná jednání ve společenství. Počátkem tohoto týdne nad tzv. „ozeleněním akcí“ („greening events“) diskutovaly zhruba tři stovky účastníků konference, která se na toto téma uskutečnila ve Vídni.

Rakousko konferencí „Greening Events – Greening Austrian EU Presidency“ veřejně odstartovalo svoji snahu ekologizovat veřejná jednání v EU, počínaje jednáními Rady ministrů, přes nejrůznější expertní setkání zástupců členských zemí až po akce kulturního nebo sportovního charakteru. „K dispozici byly zkušenosti z johannesburského summitu OSN o udržitelném rozvoji z roku 2002, z prosincové konference o ochraně klimatu v kanadském Montrealu nebo třeba z celoevropského kulturního festivalu v dánském Roskilde,“ přibližuje konkrétní témata Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP, který se vídeňské konference zúčastnil.
„Rakousko je známé jako vůdčí evropský stát v ochraně životního prostředí, proto jeho iniciativa není úplně překvapivá. Důležité ale je, že toto téma někdo konečně takto viditelně a jasně zvedl. Podobné akce, ať už jde o mítinky politické, vědecké nebo třeba velké sportovní události, znamenají často značný dopad nejen na životní prostředí, ale i pro lidi, kteří v místě jejich konání normálně žijí,“ říká Kašpar a dodává: „Proto je velmi dobře, že se tímto tématem Rakousko zabývá. Finové, kteří přeberou předsednictví po Rakousku, už včera deklarovali, že v tomto směru budou pokračovat.“
Cílem konference byla především výměna zkušeností z organizování veřejných akcí nejrůznějšího typu. Tématy proto byla například minimalizace vzniklého odpadu, jeho třídění, používání ekologicky šetrných výrobků, zajištění veřejné dopravy nebo cateringu založeného na místních produktech, potravinách z ekologického zemědělství a certifikovaných potravinách Fair Trade.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down