Ramiro Cibrián nemá z výsledků referenda obavy

Velvyslanec a vedoucí Delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrián navštívil druhý červnový čtvrtek, v rámci informační strategie o vstupu České republiky do EU, kraj Vysočina. Tři dny před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie chtěl návštěvu využít k posledním diskuzím s občany a zástupci regionu o blížícím se členství země v nové evropské „pětadvacítce“.

Velvyslanec zahájil návštěvu Jihlavy setkáním s hejtmanem kraje Vysočina Františkem Dohnalem. „Nemyslím si, že atmosféra před referendem je napjatá a nemám ani obavy z výsledků, je totiž úplně jasné, že členství v Evropské unii je pro Českou republiku nejlepší. Chtěl bych lidem odpovědět, co jim přinese členství v Evropské unii a jak se změní jejich každodenní život,“ konstatoval Cibrián. Hejtman Dohnal ale vyjádřil obavy z účasti. „Lidé nebyli vyzváni, aby přišli k volbám. Čekají na to, že je radnice pozve, protože to je standardní postup při všech volbách, které v ČR probíhají. Nevědí například kam a v kolik hodin mají přijít, nevědí, že volební lístky se tentokrát neposílají, ale budou k dispozici ve všech místnostech…Obávám se, že lidé slyší, že bude referendum, ale jen část z nich, těch aktivních, se začne shánět, kam má vlastně jít volit. Proto jsme se shodli s kolegy na informativním letáčku, který rozešleme do všech rodin v kraji,“ konstatoval hejtman. Cibrián souhlasil, že ze strany státu nejsou věci technicky příliš dobře zorganizované a přitom je referendum velmi důležitou událostí, důležitější než volby. „Vstup do Evropské unie je totiž jenom jeden,“dodal velvyslanec.
Od hejtmana se Cibrián vydal do Dalešic, kde si prohlédl projekt Pivovaru, financovaný z předvstupních fondů EU. Na pracovním obědě se setkal s vedením města Jihlavy a odpoledne věnoval prezentaci a prohlídce projetu čistírny odpadních vod v Heleníně. Na ten rovněž přispěla rozhodující částkou z programu ISPA Evropská unie. Od 16:00 hodin byl poté velvyslanec k dispozici veřejnosti a médiím u informačního stánku EU v horní části jihlavského Masarykova náměstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *