20.06.2006 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rané brambory se prodávají za slušnou farmářskou cenu

Loňská vysoká úroda brambor se asi letos nebude opakovat. Konstatoval to předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák a upozornil, že pro konečný výnos brambor bude důležitý průběh počasí v červenci a v srpnu. Jak uvádějí odhady, letos se ve srovnání s loňským rokem osázela bramborami zhruba o pět procent menší výměra než loni.

Nepříjemně se projevila dlouhá a tvrdá zima, kvůli níž se zpozdila výsadba brambor, a také studený květen, který zbrzdil vegetaci.
Třebaže se čekalo, že po loňské rekordní sklizni bude mít řada zemědělců problémy s odbytem, a proto od pěstování brambor upustí, situace dopadla jinak. Vzhledem k tomu, že brambory se neurodily všude, podařilo se vyvézt přes 80 tisíc tun brambor. To pomohlo udržet ceny. Novák předpokládá, že zůstaly zachovány výměry raných brambor, naopak předpovídá pokles ploch spíše na Vysočině.
Přestože rané brambory měly letos kvůli zpožděné sadbě i špatnému průběhu vegetace neradostné vyhlídky, běží dnes již jejich sklizeň na plné obrátky. Farmářská cena se pohybuje kolem 12 Kč/kg, což je zhruba dvojnásobek loňské úrovně. Příznivě působí vysoká cena raných brambor v okolních zemích, zejména v Německu, i skutečnost, že po loňské malé úrodě se zásoby "starých" brambor v unii brzy vyčerpaly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down