Včera projednával Stálý výbor pro potravní řetězec a zdraví zvířat Evropské komise vývoj nákazové situace v Holandsku a Belgii kvůli k vysoce patogenní aviární influenze v návaznosti na první případ úmrtí člověka na následky nakažení touto nemocí. Shodou okolností je první obětí veterinární lékař, který se likvidaci tzv. ptačí chřipky v Holandsku věnoval.
Stálý výbor doporučil v návrhu rozhodnutí Evropské komise, které nabude účinnost 26. 4. 2003, aby ti, kdo přicházejí do kontaktu s nemocnou drůbeží, důsledně používali ochranný oděv, rukavice a brýle, byli očkováni proti chřipce a byli profylakticky chráněni antivirovým přípravkem Tamiflu (oseltamivir). Týká se to zejména všech pracovníků, kteří se zúčastní utrácení drůbeže. Proti lidské chřipce by měli být očkováni všichni farmáři, kteří chovají drůbež.
Dále Stálý výbor pro potravní řetězec a zdraví zvířat EK odsouhlasil doporučení belgických a holandských veterinářů preventivně vakcinovat ptáky v těch zoologických zahradách, které by se nacházely v bezprostředním ohrožení. V tomto případě jde tedy o zoologické zahrady v Holandsku a Belgii.
Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy, který se jednání v Bruselu účastnil, tuto možnost ochrany ptáků v zoo přivítal a považuje tento krok za rozumný a humánní.
K možnému nebezpečí šíření onemocnění Josef Holejšovský dodal, že k přenosu u zvířat dochází vzdušnou cestou, na člověka pak při manipulací s nemocnými ptáky, rovněž vzdušnou cestou. Nikoli však konzumací drůbežího masa. Pro přesnost uvedl, že virus influenzy, který má v Holandsku a Belgii na svědomí současnou epizootii, má antigenní strukturu H7N7. Národní referenční laboratoř pro influenzu drůbeže a Newcastleskou nemoc ve Státním veterinárním ústavu Praha je podle Josefa Holejšovského v případě výskytu i většího množství úhynů drůbeže schopna provést diagnostiku, a to včetně určení stanovení typu viru.
Připomínám, že zákaz dovozu všech živých ptáků a násadových vajec z Holandska i Belgie, který Státní veterinární správa ČR přijala, stále trvá. Z Holandska od 3. 3. a z Belgie opětovně od 17. 4. 2003.