Reálná cena másla je 45 korun, poptávka ji zvedá o deset korun a víc

Cena kostky másla by se vzhledem k nynějším výkupním cenám mléka měla pohybovat kolem 45 korun. Na úroveň 50 i více korun v obchodech ji zvedá vysoká poptávka. Výroba másla sice letos v ČR proti minulému roku klesla zhruba o pět procent, přesto by ho neměl být nedostatek. Spotřeba másla se dlouhodobě skoro nemění. Uvedl to na tiskové konferenci k 26. mlékárenskému dnu v Přibyslavi předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Podle Kopáčka by se zkraje podzimu mohla situace kolem másla trochu uklidnit. Ale v období předvánočního pečení se spotřeba pravidelně zvyšuje, a tím i cena. Spekulace o tom, že na Vánoce máslo nebude, považuje za zbytečné. Máslo už podle Kopáčka ale zřejmě bude dražší než dříve. Pokud se v minulosti prodávalo kolem 30 korun, tak to bylo proto, že sektor byl v hluboké krizi a výrobci prodělávali, uvedl. V minulých třech letech byly výkupní ceny mléka velmi nízké, což se už změnilo. Zatímco před rokem za litr mléka zemědělci v ČR průměrně dostávali 6,10 Kč, nyní jim mlékárny platí kolem 8,60 Kč. Cena stoupla o 41 procent, poznamenal Kopáček.

Za růst ceny másla může více okolností, včetně letošního poklesu výroby mléka v Česku i v EU. Mléko má také o něco nižší obsah tuku. Přitom stoupá produkce tučnějších mléčných výrobků, jako jsou sýry, tvaroh, mléčné pomazánky, smetana nebo plnotučné konzumní mléko. Renesance másla se podle něj projevuje celosvětově. Na růst poptávky po kvalitnějších mléčných výrobcích s vyšším obsahem tuku, které mají lepší chuť, má v České republice zřejmě vliv i zvyšování mezd.

Odvrácenou stranou mince je podle Kopáčka to, že se teď neprodává mléko, které zbývá po odstředění smetany. Největšími odběrateli tohoto sušeného mléka jsou arabské země, které v této době nemohou tolik nakupovat.

Roční spotřeba másla u domácích spotřebitelů se podle Kopáčka od roku 1996 pohybuje mezi pěti až 5,5 kilogramu.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *