10.08.2017 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ředitel PEFC: Systém certifikace lesů PEFC je v Evropě běžný

Systém certifikace lesů PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), který je používán většinově v Česku, je běžný v evropských zemích. Řekl to dnes na tiskové konferenci výkonný ředitel české pobočky společnosti PEFC Stanislav Slanina. Ekologové podporují přechod na systém FSC (Forest Stewardship Council) a argumentují ohrožením pracovních míst, pokud se systém nezmění. Slanina za tím vidí snahu strany Zelených na zviditelnění se před podzimními volbami. Systémem PEFC je v ČR certifikováno přes 70 procent lesů, FSC dvě procenta.

Hlavní rozdíl mezi certifikacemi spočívá v tom, že PEFC umožňuje větší kácení lesů na jednom místě a nemá tak přísné požadavky na druhové složení při obnově lesů. Firma IKEA nedávno uvedla, že chce od roku 2020 používat pouze recyklované dříví nebo právě s certifikátem FSC. To by znamenalo, že tuzemští producenti dřeva by firmě nemohli dřevo dodávat. Hnutí Duha a strana Zelených varovaly před tím, že pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí tisíce pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu. Ministerstvo zemědělství k tomu uvedlo, že nehodlá státní podnik, který vlastní 46 procent českých lesů, do změny nutit.

Slanina řekl, že zavedení nového certifikátu by české lesníky stálo nejméně stovky milionů korun. PEFC certifikace je podle něj běžnější ve Finsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku nebo na Slovensku. Srovnatelné plochy jsou pak ve Švédsku nebo v Polsku, FSC certifikace převládá v Rusku a Švédsku. Přechod na certifikaci FSC podle něj stojí mezi 70 a 200 korunami za vytěžený metr krychlový dřeva. Lesy ČR by to při přechodu na tento typ certifikátu stálo při roční těžbě kolem osmi milionů metrů krychlových dřeva mezi 560 miliony a 1,6 miliardy korun. Podle ministerstva je systém FSC pro vlastníky lesů ekonomicky nevýhodný, přinesl by omezení hospodaření. Změnu certifikace by si přála Hospodářská komora ČR. Proti změně jsou například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR, Agrární komora ČR nebo mimo jiné Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down