03.03.2014 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ředitele Státního pozemkového úřadu má ministr jmenovat do konce týdne

Ministr zemědělství Marian Jurečka hodlá podle vlastních slov do konce tohoto týdne oznámit, koho dočasně pověří vedením Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Jurečka hodlá následně na post vypsat regulerní výběrové řízení. Ministr před týdnem odvolal z čela úřadu Petra Šťovíčka. Důvodem byly údajné vazby na obviněného lobbistu Iva Rittiga.

"Počet kandidátů není vyšší než pět," upřesnil Jurečka. V průběhu týdne se se všemi hodlá sejít a v jeho závěru chce oznámit, koho vedením úřadu pověří. Již dříve ministerstvo uvedlo, že by se Šťovíčkovým nástupcem měl stát apolitický odborník. SPÚ zatím vede první náměstkyně ústředního ředitele Veronika Nedvědová, podle Jurečky jsou však její kompetence omezené, pro jejich posílení je potřeba pověření ze strany ministra.
Jurečka odvolal bývalého šéfa úřadu poté, co mu Šťovíček nedokázal uspokojivě vysvětlit informace, které se objevily v médiích. Jurečka chtěl po Šťovíčkovi vysvětlení jeho návštěvy na narozeninách lobbisty Rittiga. Podle televize Nova Šťovíček daroval Rittigovi k narozeninám obraz, na němž  je lobbista zobrazen jako bůh Zeus. Šťovíček v prohlášení zaslaném následně ČTK uvedl, že obraz byl míněn jako recese. Následující rok prý Rittiga neviděl, není s ním v kontaktu a nezajímá se o jeho současné aktivity.
Původním povoláním advokát Šťovíček v předchozích dnech uvedl, že se chce vrátit k advokacii, kde se hodlá věnovat i církevním restitucím. Vzhledem k tomu, že nemá konkurenční doložku, mohl by jako právník zastupovat jak stát, tak klienty z řad restituentů či církví.
Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, má ale na starosti i církevní restituce, které ve vládní koalici působí spory. Úřad vznikl na základě zákona k 1. lednu 2013. Jeho vytvořením se v jedné instituci spojily agendy vykonávané do té doby Pozemkovým fondem ČR a soustavou pozemkových úřadů. Jako důvod ke zřízení úřadu uvedla vláda úsporu administrativních nákladů a agend. Šťovíček byl v čele úřadu od jeho vzniku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down