23.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reforma cukerného řežimu EU zatím na mrtvém bodě

Plány Evropské komise na radikální reformu cukerného režimu v pondělí narazily na odpor členských zemí unie. Debata ministrů zemědělství EU však nevyústila v konkrétní závěry. Podle bruselských zdrojů by tak rozhodnutí o reformě cukerného pořádku mohlo padnout až květnu či červnu příštího roku, kdy má EK předložit konkrétní návrhy.

Návrh reformy počítá se snížením zaručených výkupních cen cukru o 30 procent a cukrové řepy skoro o 40 procent. Výrobní kvóty by se měly postupně snížit ze 17,4 milionu na 14,6 milionu tun, tedy o 16 procent.
Reforma by měla pomoci splnit pravidla Světové obchodní organizace (WTO) i snížit ceny pro evropské spotřebitele, kteří za cukr platí třikrát více než na světovém trhu. Česká republika by kvůli reformě přišla o export a ztratila i část kvóty pro domácí spotřebu. Z vývozce by se stala dovozcem cukru. Skupina deseti zemí (Itálie, Španělsko, Řecko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Portugalsko, Irsko a Finsko) vybídla k zavržení plánu, který by podle jejich názoru vedl k zhroucení cukrovarnictví a ztrátě pracovních míst.
"Toto (návrh EK) by měl zničující důsledky na farmáře a cukrovarnictví a vedl by ke koncentraci výroby cukru v několika členských státech," stojí ve společné deklaraci. ČR se k prohlášení nepřipojila; podle diplomatických zdrojů proto, že prohlášení požadovalo nejvíce seškrtat kvóty čistým vývozcům cukru, mezi nimiž dosud figuruje i Česko. To však nezaznamenalo, že by na zasedání nezazněly i české výhrady. "Zásadně nesouhlasíme se sloučením kvót pro vývoz a domácí spotřebu, z nichž by se pak mělo krátit," řekl náměstek ministra zemědělství Miroslav Toman. Požadoval, aby každému státu zůstala možnost zajišťovat si domácí spotřebu.
V debatě sice zaznělo, že reforma je potřebná, ale všechny státy s výjimkou Británie se shodly, že by neměla začít již napřesrok. Unie chce vyčkat na jarní rozhodnutí panelu WTO, posuzujícího stížnost Austrálie, Brazílie a Thajska proti pravidlům EU, čili reforma by podle Tomana mohla odstartovat "nejdříve na přelomu let 2006 až 2007".
Nová komisařka pro zemědělství Marian Fischerová-Boelová však varovala, že verdikt WTO nejspíše postihne pětinu až čtvrtinu evropské produkce cukru.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down