Registrace dovozců potravin do Číny

Čínský generální úřad pro kontrolu jakosti a karanténu zavedl pro exportéry potravinových produktů nově povinnost registrace. Dovozci potravinových výrobků do Číny budou muset být registrováni v systému tohoto čínského úřadu od 1. října 2012. Informoval o tom mluvčí Státní rostlinolékařské správy ČR Zbyněk Škodáček.

Vývozci budou muset předložit čínskému úřadu prostřednictvím managementu systému (http://ire.eciq.cn), který byl pro účely registrace zřízen, vyplněný formulář žádosti. V žádosti je nezbytné uvést informace, jako jsou název vývozce, země, adresa, kontaktní osoba, telefon, typ potraviny a další údaje. Na webových stránkách management systému čínského generálního úřadu pro kontrolu jakosti a karanténu (AQSIQ – (General Administration of Quality Supervision Inspection and Quarantine) lze stáhnout uživatelský manuál, který vývozci poskytne detailní informace o procesu registrace, uvedl Zbyněk Škodáček.
Po odeslání formuláře žádosti získá exportér automaticky vygenerované registrační číslo, které lze použít k následné úpravě informací a údajů, které vývozce předtím uvedl v žádosti.
Žádost je nezbytné podat v případě dovozu potravin – maso, vejce a produkty s obsahem vajec, čerstvé a konzervované produkty z vodních živočichů, tradiční čínské léčivé produkty, zrniny, obiloviny a výrobky z obilovin, tuky a oleje, nápoje, cukr, zelenina, koření rostlinného původu, sušené ovoce a ořechy, jiné potraviny rostlinného původu, konzervy, mléčné produkty, včelí produkty, alkohol, sušenky, konzervované ovoce, cigarety, čaj, ochucovadla, zpracované ovoce, potraviny ke zvláštním účelům a jiné produkty, vyjmenoval Škodáček.
Čínský úřad AQSIQ bude zveřejňovat seznam registrovaných exportérů na svých internetových stránkách. V případě výskytu problémů při registraci lze využít toto telefonní číslo: +86 10 82 26 22 22 (kompetentní anglicky hovořící pracovník AQSIQ).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *