03.06.2008 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace řetězců ve sněmovně

Přestože vláda v březnu odmítla zákon o významné tržní síle a jejím zneužití s odůvodněním, že to není správná cesta k odstranění nerovností mezi dodavateli a odběrateli, poslanci se jím budou na schůzi, která začíná tento týden, zabývat.

„Tento negativní postoj vlády nás značně udivil zejména v souvislosti s tím, že Evropský parlament žádá prošetření chování řetězců v celé Evropské unii. Písemnou deklaraci podepsalo více než 400 poslanců Evropského parlamentu, kteří vyzývají Evropskou komisi k přijetí opatření pro zamezení zneužívání dominantního postavení obchodních řetězců,“ konstatoval nedávno prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Europoslankyně Jana Bobošíková poznamenala, že chování řetězců není v rámci Evropské unie žádným způsobem upraveno a veškerou úpravu nechává Evropská komise na jednotlivých státech. Iniciativa, ke které došlo v Evropském parlamentu je svým způsobem průlomová, protože je to poprvé, kdy se poslanci sjednotili napříč politickým spektrem a zeměmi.
Stínový ministr zemědělství Michal Hašek připomněl, že velkoobchodní řetězce jsou silnými hráči na českém obchodním trhu a ne vždy používají etické a rovnoprávné postupy vůči svým obchodním partnerům. „Přišly do ČR v 90. letech bez jakýchkoli pravidel a tato situace bohužel trvá dodnes,“ sdělil. Milan Bena z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů (ČMSZP) k tomu poznamenal, že poukazují na zneužívání dominantního postavení obchodních řetězců již několik let. Podle něj před vstupem do EU si měla česká strana při přístupových jednání dát podmínku, že umožní vstup těmto nadnárodním obchodním řetězcům pouze tehdy, že budou pravidelně ročně odebírat určité procento domácí produkce do svých obchodních sítí. „Bohužel, to se v porovnání s mnohými jinými členskými zeměmi nestalo,“ dodal.
Proti legislativní regulaci chování řetězců se již dříve postavil i ministr zemědělství Petr Gandalovič s tím, že by to byl návrat zpět. Tento zákon má i další odpůrce. Za přínosný ho nepovažuje například ani Svaz marginálních oblastí (SMO). „Zákon o tržní síle byl možná v počátcích veden dobrými úmysly, ale v konečném důsledku by poškodil české zemědělce i spotřebitele. Patrně by pomohl o krátký čas oddálit období, kdy se bude muset i český zpracovatelský průmysl přizpůsobit efektivitě a podmínkám obchodu v Evropské unii,“ tvrdí předseda tohoto svazu Milan Boleslav. Podle něj by měly být plně využívány stávající legislativní podmínky upravující obchod a dále se zpřehledňovat situace v obchodních vztazích,“ uvedl s tím, že považuje zákonem danou regulaci chování řetězců vůči dodavatelům za zbytečnou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down