20.08.2000 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace trhu mléka u nás nebude stejná jako v EU

Pro zavedení mléčných kvót, které mají právní oporu v zákoně o zemědělském intervenčním fondu, připravuje ministerstvo zemědělství samostatné nařízení vlády. Předpokládá, že toto nařízení vstoupí v platnost nejpozději k 1. lednu příštího roku. Den "D", kdy bude spuštěn systém produkčních kvót mléka, má být podle předpokladů MZe 1. dubna 2001.

Zahájení kvotace u mléka od příštího roku obhajuje ministr Jan Fencl vysvětlením, že se s tímto systémem musíme naučit pracovat, abychom ho v době vstupu do Evropské unie ovládali. Zatím ale půjdeme „českou cestou“, neboť jak předkladatelé návrhu vládního nařízení nezastírají, náš systém bude jen částečně kompatibilní. Ještě před vstupem do Unie bude nutné příslušnou právní základnu novelizovat.
Proč nebude připravovaná kvotace zcela sourodá s pravidly v zemích EU, odůvodňuje MZe tím, že v některých prvcích by se dostala do rozporu se zákonem o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF). „Limitující parametry zákona o SZIF, zejména týkající se rozdělování rezervy a zakazující smluvní převod kvóty v prvním roce, mohou do určité míry zkomplikovat implementaci systému produkčních kvót do sektoru výroby mléka,“ uvědomují si tvůrci navrženého vládního nařízení.
Odlišně proti praxi v EU je pojata převoditelnost kvót. Zákon o SZIF totiž zakazuje jejich převod, a to i bezplatný. Připouští pouze přechod při dědění, zániku podniku nebo prodeje části firmy. Ve druhém roce by už převodu kvót nemělo nic bránit. Ani pravidla Unie týkající se saldování, které umožňuje „beztrestné" kompenzování poddodávky jednoho výrobce naddodávkou jiného výrobce, nebude možné kvůli zákonu o SZIF převzít. Tuzemští producenti budou muset zaplatit pokutu za každý litr dodaného mléka, o který překročí přidělenou kvótu.
Propastný rozdíl oproti podmínkám v zemích EU spočívá v rozdělování státní rezervy. Zatímco všechny státy Unie uplatňují prioritní přidělování kvóty, v Česku zavádí zákon o SZIF rovný princip rozdělení státní rezervy. Nebude se tedy přihlížet k tomu, že v referenčním období rozhodujícím pro přidělení individuální kvóty výrobce rekonstruoval farmu, výhodnější podmínky nebudou mít mladí farmáři ani chovatelé ve znevýhodněných oblastech.
Ve vládním nařízení, které se má každý rok novelizovat, bude stanovena minimální cena mléka. Pro příští rok MZe navrhuje zachovat cenu 7,50 koruny za litr. Kvótový rok bude vždy období od 1. dubna do 31. března následujícího kalendářního roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down