17.06.2011 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace zrání máku: použití desikantů

V závěru vegetace máku, po opadu listové plochy, se mohou objevit zejména v řídkých a nerovnoměrně se vyvíjejících porostech závažné problémy. Mají různé příčiny, ale všechny obecně komplikují sklizeň. Tyto problémy je možné řešit použitím desikantů a defoliantů.

K závažným problémům pěstování plodiny patří:
1) Nerovnoměrné dozrávání. Může být způsobeno zejména přílišným větvením máku v řidších porostech, kdy makovice na hlavním stonku dozrávají dříve než makovice na větvích. Tento problém byl v dávné minulosti eliminován ruční sklizní.
2) Pozdní zaplevelení. Může vážně komplikovat sklizeň příměsmi zelených nečistot. Směs semene a makoviny sklizená na takovýchto plochách má podstatně vyšší vlhkost a je náchylná k zplesnivění. Úspěšně eliminovat tento problém lze aplikací herbicidního přípravku Trophy v dávce 1,2–2 l/ha, popř. přípravku s účinnou látkou chlortoluron (v obou případech ve vývojových fázích před zapojením porostů).
3) V některých letech po aplikaci fungicidů s účinnou látkou ze skupiny strobilurinů na konci květu mohou být stonky zelené a olistěné až do doby plné zralosti semen. Také to pak může komplikovat sklizeň.

Basta 15
Registraci pro zmíněné účely v porostech máku má přípravek Basta 15 v dávce 2,5–3 l/ha.
Basta jako desikant zajistí rovnoměrné dozrávání porostu. Nepůsobí razantně, ale pozvolna, a proto „měkce“ reguluje přirozené dozrávání plodiny. Současně jsou hubeny i případné plevele v porostu, což vede ke snadné sklizni s menšími ztrátami a vyšší kvalitou.
Basta 15 je neselektivní listový herbicid s především kontaktním a částečně systémovým účinkem. Přípravek je přijímán nadzemními zelenými částmi rostlin. Po aplikaci Basty, s účinnou látkou glufosinate – amonium, dochází k poruše amoniakálního metabolismu se silným zbrzděním fotosyntézy. K úplnému odumření plevelů dochází obvykle za 7–14 dní v závislosti na počasí – teplé a suché počasí účinnost zrychluje.
Basta 15 hubí prakticky všechny důležité dvouděložné plevele a jednoleté trávovité.
Účinnost přípravku Basta 15 na plevele z pokusů z Dřetovic a Lešan: laskavec ohnutý, merlík bílý a lebedu rozkladitou se pohybovala tři týdny po aplikaci převážně mezi 28–76 % v obou lokalitách. Účinnost posilovala se vzrůstající dávkou přípravku. Nejvyšší účinnosti bylo dosaženo v dávce 3 l/ha na laskavec ohnutý (80 %).
Basta 15 v kombinaci se smáčedlem Agrovital snižovala statisticky průkazně napadení makovic černěmi.
Aplikaci provádíme v termínu, kdy makovice mění barvu na žlutou a všechna semena jsou již uvolněna od přepážek a nehrozí tak jejich podtržení.
Při regulaci pozdního zaplevelení by plevele měly dosahovat do výšky 20 cm.
Při volbě termínu desikace je nejvhodnější vycházet ze zralosti semen. Z pohledu termínu to nejčastěji odpovídá 10–14 dnům před sklizní. Po této době je porost připraven ke sklizni.
Výnosy semene se v našich experimentech pohybovaly v rozmezí 0,63–1,27 t/ha a makoviny 0,47–0,8 t/ha. Nebyly pozorovány rozdíly mezi variantami s desikanty a bez nich.

 

Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.
Prof. Ing. Jan Vašák, CSc
.
Česká zemědělská univerzita
Fakulta agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů
katedra rostlinné výroby
Ing. Radomil Vlk, Ph.D.
Český mák, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down