Rekonstrukce hřebčína v Kladrubech skončila, stála 350 milionů korun

Rekonstrukce hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku skončila a do opravených stájí se tak tento týden mohli vrátit i koně, především chovné klisny s hříbaty, které byly ustájené v dočasných prostorách. Práce na opravě a nových expozicích hřebčína přišly na 350 milionů korun. Náklady byly o 50 milionů korun vyšší než stoprocentní evropská dotace. Peníze navíc si vyžádaly práce, se kterými projekt nepočítal, ale bylo je třeba udělat. Uvedl to ředitel hřebčína Jiří Machek.

Podle něj jsou vždy některé položky, které unie pojímá jako neuznatelný náklad. Hřebčín zároveň opravoval například vnitřní nádvoří, které nebylo součástí rekonstrukce hrazené z evropských dotací. Hřebčín opravil 17 budov a tři volná prostranství se sousošími. Historickému komplexu se navrátila jeho klasicistní podoba. Fasádám dominuje zelená a bílá.

Práce se protáhly o devět měsíců. Hlavní dodavatel stavby byl v insolvenčním řízení, také některé objekty byly ve značně špatném stavu, což rekonstrukce zkomplikovalo. Navíc šlo až o třetí tendr. První byl zrušen, protože neměl všechny náležitosti, druhý prověřuje policie kvůli údajné manipulaci a v případu obvinila řadu lidí i firmy.

Hřebčín otevřel některé nově opravené prostory výjimečně na pár dní v říjnu. Oficiálně si ho veřejnost prohlédne od nové sezóny, která začíná 1. dubna příštího roku. Návštěvníky čeká vedle prohlídek stájí řada novinek, například prohlídky lesovny či vodárenské věže.

Nové expozice představí reprezentativní a arcibiskupské postroje, dobové kočáry, připomenou historii chovu koní nebo rod Habsburků, který hřebčín vlastnil. Vybudována byla i expozice sedlářství se sedlářskou dílnou a simulátor jízdy se spřežením.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *