Rekonstrukce vodní nádrže Osvětimany byla dokončena

Vodní nádrž Osvětimany na Uherskohradišťsku znovu zadržuje vodu pro případ požáru, povodně i sucha. Lesy ČR dokončily její opravu, která přišla na deset milionů korun. Uvedla to mluvčí společnosti Eva Jouklová. Vodoprávní úřad zrekonstruované dílo posoudil před několika dny.

Podnik začal s pracemi na vodním díle loni v říjnu. Díky úpravám by měla nádrž lépe zadržovat vodu v krajině. Větší údržby se na přehradě dělaly po třiceti letech. Poškozené byly betony sdruženého objektu, zejména na návodní straně konstrukcí, na stěnách spadiště, armaturních šachtách a odpadních štolách a na zdech vývaru, řekla Jouklová.

Při rekonstrukci bylo vodní dílo částečně odbahněno, nákladní vozy z místa odvezly 10 000 metrů krychlových sedimentů. Nyní se nádrž opět plní vodou, která představuje významný biotop pro mnoho rostlin a živočichů.

Úpravy nádrže stály deset milionů korun, 4,4 milionu z této částky pokryly dotace z Ministerstva zemědělství. Zbývající část uhradily Lesy ČR z vlastních zdrojů.

Nádrž Osvětimany byla postavena na Klimentském potoce v letech 1980 až 1985. Rozkládá se na 6,6 hektaru, původně sloužila především k závlaze, rybolovu a rekreaci. Vodní dílo je schopno pojmout přes 300 000 metrů krychlových vody. Od roku 2011 se o nádrž stará státní podnik Lesy ČR.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *