02.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordně nízká sklizeň chmele

Pěstitelské plochy chmele představovaly vloni 4943 hektarů, což je o 28 hektarů méně než v předcházejícím roce. Jde jen o mírný pokles a snad se na této úrovni podaří pěstitelské plochy udržet i v letošním roce. Uvedl to vrchní ředitel sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Petr Jílek na Chmelařském kongresu, který se konal v Koutech u Ledče nad Sázavou. Loňská sklizeň chmele na úrovni 4452 tun při průměrném výnosu 0,90 tuny z hektaru představovala meziroční pokles o 46,4 procenta. Jde tak o nejnižší sklizeň od roku 2012.

Podle Jílka i předsedy Svazu pěstitelů chmele ČR Luboše Hejdy nízká úroda byla dána nepříznivými klimatickými podmínkami pro pěstování této plodiny. Loňská vegetace byla charakteristická dlouhými suchými obdobími spojenými s vysokými teplotami, které se střídaly s krátkými, intenzivními srážkami. Větší srážky byly na některých lokalitách zaznamenány až během druhé, a především pak začátkem třetí dekády měsíce srpna, ale ty již neovlivnily vývoj a dozrávání chmelových rostlin, ale naopak zkomplikovaly pěstitelům sklizeň. Vzhledem k počasí byl habitus chmelových rostlin slabší, nasazení hlávek bylo také slabé a vysoké procento hlávek nedosáhlo sklizňové zralosti, což negativně ovlivnilo vedle výnosu také obsah pivovarsky účinných látek. Hejda ve svém příspěvku poukázal na to, že pěstitele v ČR trápí růst nákladů na pěstování chmele. „Jestliže se nám náklady zvedají v desítkách procent, tak se to projeví v hospodaření a budeme na to muset reagovat,“ řekl s tím, že náklady stouply vloni proti předchozímu roku o 23 procent, letos ve srovnání s rokem 2021 o 69 procent. Jen náklady na hnojiva se podle svazu letos proti roku 2021 zvýšily o 88 procent. Podle Hejdy celkové průměrné náklady vynaložené na hektar chmele, které byly vloni 373 030 korun, letos vzrostou asi na 472 460 korun. V přepočtu na kilogram podle zjištění svazu činily vloni náklady 415 korun a chmel se prodával za 230 korun za kilogram. V roce 2021 to bylo 201 korun na kilogram při průměrné prodejní ceně 228 korun. Tato skutečnost se podle Hejdy samozřejmě projeví v rentabilitě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down