Rekordně nízké ceny vepřového masa

Výkupní cena 23 korun za kilogram vepřového je nejnižší od roku 1994, ještě na konci loňského roku činila 25 korun za kilogram. Náklady přitom výrazně vzrostly, a to zejména v posledním půlroce v souvislosti s rostoucími cenami energií a krmiva. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na setkání s novináři v Choťovicích na Kolínsku s tím, že počet chovaných prasat v ČR klesl z 3,7 milionu kusů chovaných v roce 2000 na 1,5 milionu prasat v loňském roce.

Podle průzkumu Agrární komory ČR z loňského prosince omezí chov prasat další desítky zemědělců. Důvodem jsou právě nízké výkupní ceny a vysoké náklady. „České chovatele vede k tomuto razantnímu rozhodnutí především raketový růst vstupních nákladů v posledních měsících, který dosahuje desítek až stovek procent. Zdražují krmné směsi, energie, pohonné hmoty a zvyšují se také mzdové náklady. Zemědělci ale mají omezené možnosti promítnout tento růst do cen, za které prodávají své výrobky. Trápí je také omezené možnosti odbytu, nedostatek pracovníků a nízký počet nových zájemců o tento obor,“ vysvětlil Doležal. Záměr omezit chovy prasat spojují čeští zemědělci podle dalšího průzkumu Agrární komory ČR také se změnami v systému rozdělování zemědělských dotací, o jehož podobě se v posledních týdnech snaží Agrární komora a další zástupci zemědělských podniků vyjednávat s vládou. „Za zásadní považujeme, aby se udržela alokace národních dotací, tedy aby bylo stále stejně peněz na podporu ze státního rozpočtu, protože chov prasat není podporován ze zdrojů Evropské unie, dále aby byla zachována zelená nafta,“ prohlásil Doležal. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down