Rekordní počet pálenek v soutěži

Na výstavišti v Olomouci dnes odborná porota hodnotila vzorky pálenek z České a Slovenské republiky, které byly přihlášeny do tradiční soutěže Flora košt. Letos sešlo rekordních 358 vzorků. Tuto soutěž výstaviště pořádá při příležitosti říjnového festivalu gastronomie a nápojů Olima. Šampion soutěže organizátoři vyhlásí 9. října, informovala mluvčí výstaviště Zuzana Studená.

zájem o účast na Flora koštu roste. Degustátoři vybírají nejen šampiona klání, ale také vítěze jednotlivých kategorií rozdělených podle druhu ovoce do devíti skupin. V poslední z nich se hodnotí netradiční pálenky. Na soutěži se objevily i méně obvyklé destiláty, například z černého bezu, jahod, malin, kiwi a jalovce a dokonce destilát z medu.
Skleničky s tvrdým alkoholem očichávalo a chutnalo celkem 43 porotců. Každý z nich musel otestovat v průměru 27 vzorků. Porota u každého vzorku pálenky hodnotí čistotu vůně a čistotu chuti, ale také ovocný charakter i celkovou harmonii. Do komise tradičně zasedli zástupci brněnské Mendelovy univerzity, Unie destilatérů a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *