26.02.2015 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordní výroba biopaliv

V České republice se loni vyrobilo rekordních téměř 220 000 tun takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty. Uvedly to statistiky ministerstva průmyslu. Zatím nejvíce FAME, zhruba 210 000 tun, se v ČR vyrobilo v roce 2011, od té doby objem výroby klesal. Například předloňská produkce byla o více než 21 procent nižší než výroba za rok 2014. Podle výkonného ředitele Sdružení pro výrobu bionafty Petra Jeviče je důvodem růstu mimo jiné povinnost distributorů pohonných hmot snižovat emise skleníkových plynů z pohonných hmot o dvě procenta, která platí od začátku roku 2014.

"K cíli zajistit desetiprocentní energetický podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě v dopravě, přibyla od loňska tato povinnost," řekl Jevič. Podle evropských pravidel z roku 2008 má v roce 2020 z obnovitelných zdrojů pocházet deset procent energie v dopravě. Jevič navíc připomněl, že i v následujících letech bude pokračovat snižování emisí benzinu a nafty. "Od 1. ledna 2017 budou muset distributoři snížit emise z pohonných hmot o čtyři procenta, od 1. ledna 2020 pak o šest procent," dodal.
Rekordní byl v loňském roce i objem FAME, který byl do Česka dovezen. Šlo o více než 118 000 tun, meziroční nárůst byl 38 procent. Významně vzrostla i celková domácí spotřeba na asi 300 000 tun. Ze země se naopak vyvezlo zhruba 35 000 tun FAME, proti předloňsku o 19 procent méně. Podle údajů Českého statistického úřadu byla loni v Česku rekordní i sklizeň řepky, která se pro výrobu FAME využívá. V roce 2014 vzrostla o 94 000 tun na rekordních 1,537 milionu tun. Předloni bylo v ČR pro výrobu bionafty využito 32 procent sklizené řepky, podle Jeviče loni tento podíl i v hledisku mimořádné úrody nestoupl. Do benzinu se přidává bioethanol. Toho se loni v Česku vyrobilo zhruba 104 000 tun, což nepatrně méně než předloni. I u něj ale prudce vzrostla domácí spotřeba. Ta byla ve výši 119 000 tun, o čtvrtinu větší než v roce 2013. Částečně tak byla pokryta rekordním dovozem v objemu přes 37 000 tun. Podle zákona má být v benzinu minimálně 4,1 procenta bioetanolu, v naftě šest procent bionafty. Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o spotřebních daních, která umožňuje pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. Cílem je zmiňované postupné snížení emisí z pohonných hmot a zajištění podílu energie v dopravě z obnovitelných zdrojů. Daňové zvýhodnění na spotřební dani u všech typů biopaliv má ovšem ve srovnání se současnou situací klesnout.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down