23.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordní zájem pivovarů o soutěž České pivo 2007

Nejvyšší počet značek piv v dosavadní historii, celkem 77, přihlásily české pivovary do soutěže České pivo 2007. Agrowebu to sdělil předseda Čerského svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Letošní ročník bude mít dvě nové kategorie – tmavá výčepní piva, kterých je přihlášeno 6 a nealkoholická piva, kterých bylo do soutěže přijato 12. Tradičně nejvíce přihlášených je světlých ležáků, 29 značek a v kategorii světlá výčepní piva bude degustováno 20.
Po loňské premiéře bude mít kategorie tmavé ležáky větší počet soutěžících piv, kterých pivovary přihlásily deset.
„Velký zájem pivovarů, od těch největších až po ty malé o tuto soutěž nepřekvapuje, protože jim nabízí možnost objektivního srovnání kvality piv ve stále širším spektru vyráběných piv,“ uvedl Veselý. „,Potěšitelná je vysoký počet přihlášených v kategoriích nealkoholických piv, což odráží i rostoucí zájem konečných spotřebitelů o tento druh piva“ dodal.
První kolo degustace začalo dnes a dvoudenního testování v prostorách velkopopovického pivovaru se účastní 24 sládků a pivovarských odborníků, kteří jsou rozděleni do čtyř šestičlenných subkomisí. První den jsou hodnoceny světlé a tmavé ležáky a dále tmavá výčepní piva, druhý den potom světlá výčepní piva a nealkoholická piva. Zkoumány jsou senzorické vlastnosti piva, kontroluje se původní extrakt (stupňovitost), tedy zda pivo odpovídá přihlášené kategorii a dále se vyhodnocuje, která piva nejlépe chutnají. Tuto nejprestižnější soutěž u nás jako jedinou akci mezi soutěžemi piv vyhlašuje a garantuje Český svaz pivovarů a sladoven.
Za chod, organizaci, technickou část soutěže a vyhodnocení Degustace pivních vzorků – archív ČSPS výsledků odpovídá Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a. s. (VÚPS), v Praze. Degustacím je přítomen notář, což podtrhuje již tradiční nezávislost a nestrannost vyhodnocovacího procesu. Specifikem je i to, že se jedná o dvoukolovou soutěž, což posiluje objektivitu hodnocení.
Vítězem loňské soutěže České pivo 2006, v kategorii světlý ležák se stal Litovel Premium, světlý ležák z produkce Pivovaru Litovel, a.s. ze skupiny PMS Přerov, a.s. V kategorii světlá výčepní piva se na prvním místě umístilo Starobrno Tradiční, jehož výrobcem je pivovar Starobrno, a.s. Kategorii tmavých ležáků vyhrál Primátor Premium Dark, který byl uvařen v Pivovaru Náchod, a.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down