13.08.2001 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepaři: Kvóty se nepovedly

Rozdělením cukerních kvót se cítí poškozeni nejen některé cukrovarnické společnosti, ale i pěstitelé, kteří jim dodávají řepu. Hlavně ti v Čechách nesou nelibě krácení kvót zdejším zpracovatelům a naproti tomu posílení moravským. Problémům se mohlo předejít přidělením kvót prvovýrobcům, tvrdí někteří z nich.

Jak vysokou produkční kvótu cukru jednotliví výrobci dostali, drží v tajnosti, stejně jako ten, kdo je rozděloval, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Podle ředitele Jana Höcka fond tyto informace zveřejní poté, co se s konečným rozdělením seznámí členové prezidia SZIF na zasedání 23. srpna. Naší redakci se podařilo získat z neoficiálních, dobře informovaných zdrojů přehled o kvótách přidělených jednotlivým cukrovarnickým společnostem, které měly být téměř na poslední chvíli oproti původnímu návrhu přehodnoceny. Z přehledu je patrné, že fond seškrtal kvótu pro skupinu TTD Dobrovice, zatímco všem ostatním různě vysoké množství přidal. Pro srovnání je v první kolonce uvedena kvóta, kterou obdrželi výrobci podle vládního nařízení č. 51/2000, později zrušeného Ústavním soudem. „Fond k dřívější kvótě při nynějším rozdělování vůbec nepřihlížel, protože platné vládní nařízení č. 114/2001 mu nic takového neukládá,“ uvedl Höck.
Předseda Svazu pěstitelů cukrovky Jan Bartoš se podivuje nad tím, že přidělenou kvótou jsou nejvíce postiženi výrobci cukru, kteří po zrušení prvního vládního nařízení dobrovolně dodržovali předepsanou kvótu pro domácí trh a na vývoz. Naopak u těch, kteří nevyváželi, byl fond podle něho štědřejší. Na jaře při uzavírání smluv, aniž by cukrovary znaly své kvóty, vycházely z té minulé, některé ale přesely, poznamenal Bartoš. Jak řepaři, tak cukrovarníci se shodují, že obrovská chyba a zárodek chaosu vznikly už tím, že se kvóty oznamují pozdě.
„Fakt, že skupině TTD Dobrovice byl příděl krácený o 12 procent, poškodí její dodavatele nejen letos, ale i do budoucna. Za řepu dostanou zaplaceno míň než jinde a proti jiným pěstitelům budou silně znevýhodněni,“ tvrdí Bartoš, který sám dodává do Dobrovice. Spočítal si, že jen jemu vznikne ztráta v tržbách za cukrovku z letošní sklizně asi půl milionu korun a zemědělcům dohromady kolem 50 milionů korun. Věří proto, že TTD se proti rozhodnutí fondu odvolá.
Fond podle Bartoše nevzal v potaz výrobu skupiny kolínských cukrovarů, po jejichž zrušení převzaly Dobrovice zdejší pěstitele. Patřily mezi ně Vrdy a Český Brod, které obnovily provoz, ale neznamená to, že se tam řepaři z Kolínska automaticky vrátili. Krácení TTD považuje za o to větší paradox, že jde o jedinou společnost, kterou mají spoluvlastnit zemědělci. „Budeme poškozeni nadvakrát, jednou jako dodavatelé, jednou jako akcionáři,“ zdůraznil. TTD nabídlo dodávajícím pěstitelům desetiprocentní podíl s tím, že do budoucna by se mohl zvýšit.
Předseda svazu pěstitelů si neumí představit rozdělení kvót přímo na řepaře, přivítal by variantu, aby kvótu dostal cukrovar a zemědělec pak vlastnil kvótu k příslušnému cukrovaru.
Jan Miller, který v Asociaci soukromého zemědělství ČR vede komoditní radu pro cukrovku a je i členem pěstitelského svazu, obhajuje od počátku kvótu výhradně na pěstitele. Vyvrací nejčastější argumenty, které proti svému názoru slýchá: „Že prý to tak není v Evropské unii, jenže spousta věcí, které tam mají, u nás také není. A zavádění kvót v EU se vyvíjelo jiným způsobem - tehdy tam mnohé cukrovary vlastnili zemědělci. Cukrovary u nás obhajují kvóty pro sebe tím, že by jinak žily v nestabilním prostředí. To tu ale žijeme už léta všichni a pokud Dobrovice jsou nejmodernější, měli by být i nejvíce konkurenceschopní“. Cukrovar bez interprofesní smlouvy, jakou mají řepaři v zemích unie, si podle Millera může prakticky dělat, co chce. „Uzavření cukrovaru ve Zvoleněvsi na Slánsku je ukázkou toho, co se tu může dít,“ upozornil. Dodal, že pěstitelé z této oblasti se již dnes obávají uzavření modřanského cukrovaru, který převzal řepu z regionu Zvoleněvse. Podle Millera nezáleží ani tak na řediteli cukrovaru, protože o tom, který provoz se uzavře, rozhodují zahraniční majitelé v Londýně či Paříži.
Miller ostře kritizuje vedení pěstitelského svazu, které podle něj slepě hájí zájmy TTD a nezastává se svých členů, prvovýrobců. „Dokázala to letošní valná hromada, která jednoznačně hlasovala pro to, aby svaz bojoval za změnu vládního nařízení a převedení kvóty na pěstitele. Vedení svazu na to ale nereagovalo,“ řekl Miller. Domnívá se, že rozdělení kvót mezi zemědělce by bylo jednodušší než u mléka. „Každý by si vybral, kam chce řepu dodávat. Klasická nabídka a poptávka, která by vznikla, by určitě nebyla na škodu,“ je přesvědčen Miller, kterému vadí chování velkých cukrovarů, hlavně dlouhá splatnost za řepu a ovlivňování prodeje osiv. Připomíná, že asociace je pro cukerní pořádek, jeho podmínky si však nemohou podle své představy nadiktovat velké cukrovarnické společnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down