01.02.2002 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepaři se nevzdávají

Na tahu je nyní společnost Eastern Sugar ČR, konstatovali včera řepaři z rajonu zavřeného cukrovaru v Modřanech, když se radili v Hodkovicích u Prahy co podniknout, aby na jaře mohli na připravená pole zasít cukrovku. Vyčkají tedy do konce příštího týdne, kdy se má vedení Eastern Sugar vyjádřit, jak naloží s cukrovkou od pěstitelů z Kladenska, Slánska, Lounska a okolí Prahy.

Zemědělci nabízejí vstřícný krok, že se při přesunu řepy do Hrochova Týnce budou nad vzdálenost 70 km podílet na úhradě dopravních nákladů. Předseda Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jan Bartoš se domnívá, že by tyto peníze mělo pak řepařům zaplatit ministerstvo zemědělství. „Je jednoznačně jeho chyba, že zemědělce neochránilo,“ dodal. Pokud by všechnu řepu cukrovar v Hrochově Týnci nebyl schopen zpracovat, pak by podle pěstitelů měla společnost Eastern Sugar přepustit část kvóty pro okolní cukrovary, které by zajistily zpracování zbylé řepy. Svaz pěstitelů bude připravovat soudní žalobu na společnost Eastern Sugar ČR, aby uhradila pěstitelům přímé a následné škody, které by vznikly v důsledku toho, že zpracovatel zneužil monopolního postavení a znemožnil 61 zemědělcům pěstování cukrovky. „Chceme touto cestou vymáhat čtvrt miliardy korun jako náhradu újmy pro naše členy, které tato situace postihla,“ doplnil předseda svazu. Řepaři také tvrdí, že cukrovarnická společnost výrazně poškozuje zájmy České republiky tím, že nenaplňuje přidělenou kvótu a nevyrábí tolik cukru, kolik jí stát umožnil. „Evropská unie k těmto číslům bude přihlížet a o to nižší pak může být národní kvóta,“ obává se Bartoš. Je také přesvědčen o tom, že postižení zemědělci mají nárok na odškodnění od státu a přirovnává jejich pozici k útlumu dolů či restrukturalizaci hutnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down