02.08.2006 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepka má proti předpokladům výnos o devět procent větší

Pod střechou mají zemědělci zatím asi čtvrtinu obilí, zasetého na 1,43 milionech hektarů. Průměrný výnos dosahuje 4,57 tuny z hektaru. Z řepky, která se rozkládá na 292 000 hektarech, opustilo pole 45 procent s průměrným výnosem 3,13 tuny z hektaru. Její výnos o devět procent vyšší než loni. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství.

Podle prezidenta agrární komory Jana Veleby je překvapením větší výnos řepky oproti loňsku. Letos vzrostly o desetinu i osevní plochy této plodiny. Český statistický úřad při první odhadech k 20. červnu předpokládal úrodu 854 tisíc tun, o jedenáct procent vyšší než loni. Počítal přitom s výnosem 2,92 tuny z hektaru. Na polovině ploch je zatím průměrný výnos o sedm procent vyšší.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby letos žně urychlilo horké počasí. Práce tak začaly asi o týden dříve než loni, přestože po jarních pracích, které zpozdila dlouhá zima, byly plodiny ve vývoji asi o dva až tři týdny opožděny. Horka a sucho mají vliv i na výnosy, uvedl s tím, že průměrná produkce obilí z hektaru bude zřejmě s pokračováním žní klesat. Dodal, že ty horší oblasti teprve nastupují do sklizně, například Karlovarský, Liberecký kraj a regiony některých dalších krajů. Nynější občasné deště už tam, kde bylo sucho, zlepšení výnosu obilí nepřinesou. Rozhodující je, aby porosty dostaly vláhu zhruba tři týdny před sklizní, řekl Veleba. Srážky ale pomohou bramborám a kukuřici, dodal.
Ke konci se blíží žně zhruba 102 000 hektarů ozimého ječmene. Pod střechou je také úroda z více než čtvrtiny ploch ozimé pšenice, která zaujímá 720 000 hektarů. U ostatních obilovin zatím žně nepřekročily 15 procent výměry.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down