Česká republika je na tom finančně špatně a pocítí to všichni, i zemědělci. Snížení dotací o 2,5 procenta, což je přibližně 740 milionů korun je však v současné situaci velmi slušný výsledek. Uvedl to ministr zemědělství Ivan Fuksa minulý týden při zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, které se letos na ploše přes 32 tisíc metrů čtverečních účastní 777 vystavovatelů a obchodníků.
Ministr podle svých slov nemůže garantovat, že příští rok bude zemědělce bolet méně než letošní. „Budu se snažit, aby přímé dotace neklesaly nebo se snižovaly jen málo,“ řekl s tím, že záleží na vývoji státních financí. Prezident republiky Václav Klaus konstatoval, že zemědělství nemůže v době krize hospodářství a veřejných financí zůstat mimo škrty ve státním rozpočtu. Řekl, že si je vědom toho, jakou měrou tento resort ovlivňují vnější podmínky, ale bez efektivního hospodaření se neobejde. „Je naprosto jasné, že bez něj se nezvládnou ani povodně, ani špatné počasí. Stát v tom v žádném případě nepomůže,“ řekl Klaus. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba však považuje škrty za nekorektní. Podle něj způsobí prý další prohloubení nerovných podmínek s evropskou konkurencí. Vyzval také vládu, aby si kromě rozpočtové na sebe vzala i potravinovou odpovědnost. Poukázal přitom na zvyšující se dovozy vepřového masa.
Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík poznamenal, že skutečná potravinová bezpečnost státu v pravém pojetí je především zachování produkční účinnosti české krajiny. Dostatek kvalitní ničím nedegradované zemědělské půdy a dostatek kvalitní vody.
Ministr upozornil, že od příštího roku zpřísní podmínky hospodaření na půdě ohrožené erozí. Připravované nařízení vlády má rozšířit platnost takzvaných standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) i na mírně erozně ohrožené půdy. Pod jejich režimem tak bude 44 procent zemědělské půdy, sdělil Fuksa. České republice podle něj totiž hrozí pokuta od Evropské unie ve výši stovek milionů korun kvůli nedodržování zemědělské politiky v oblasti eroze půdy.
Veleba připomněl, že letošní počasí si vybralo nezvykle velký díl z úrody. Na rozdíl od minulých let se kvůli počasí zpozdily žně a výnosy jsou nižší. Náměstek ministra zemědělství Karel Tureček uvedl, že k 23. srpnu domácí pěstitelé sklidili 67 procent obilných polí a 98 procent řepky. Loni měli touto dobou pod střechou již 93 procent obilí a prakticky všechnu řepku. Letošní sklizeň bude podle něj průměrná a mohla by dosáhnout 6,3 milionu tun obilovin. Ministr ve svém proslovu vyzval také zemědělskou veřejnost, aby se aktivněji zapojila do diskuse o definici českého zájmu v rámci společné zemědělské politiky EU. „Budu v Bruselu ze všech sil bojovat za vaše zájmy, musíte nám ale říci, jaké jsou. Překvapivě se setkávám s názorem, že bychom měli všechny dotace zrušit. Dotacemi ale stát zemědělce platí za ochranu krajiny a péči o ni, za dodržování pravidel řádné péče i za dodržování vysokých standardů kvality a bezpečnosti potravin. Těmito argumenty se mi vždy daří systém dotací do jisté míry obhájit. Očekávám však, že i vy budete uvažovat tímto způsobem,“ apeloval Fuksa. Přítomným účastníkům ministr dále slíbil, že udělá vše pro to, aby se české potraviny dostaly ke svým zákazníkům. „Již jsem zahájil podporu regionálních potravin. Chci zrušit bariéry ztěžující zřizování farmářských trhů. Těmito způsoby i pomocí při zavádění nových technologií budu podporovat zvýšení současného podílu tuzemských potravin na našem trhu a vaší konkurenceschopnosti.“
V rámci slavnostního zahájení agrosalónu bylo také oceněno dalších 18 výrobků sedmi producentů značkou Klasa. Ministr předal rovněž ocenění mladým vědeckým pracovníkům a nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a vývoje v roce 2010.