24.09.2007 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Resort si nepolepší

Návrh státního rozpočtu pro příští rok, který minulý týden schválila vláda, by měl mimo jiné zvýšit příjmy ministerstva zemědělství, a to z 49,14 miliardy korun proti letošním 46,9 miliardy korun. Stojí za tím ale větší přísun peněz z EU. Národních prostředků resort ale dostane méně než letos. Podle ředitelky odboru komunikace MZe Ilony Chalupské tak bude chybět na některé provozní výdaje, ale i podpory.

Nespokojeno je MZe především s tím, že není dost peněz na činnost Státního zemědělského intervenčního fondu, který spravuje agrární dotace. „Meziroční pokles činí asi 400 milionů korun, čímž je ohroženo jeho fungování jakožto akreditované agentury pro vyplácení prostředků ze strukturálních fondů EU,“ uvedla Chalupská. MZe podle ní hledá opatření jak situaci řešit. Peníze budou scházet i na financování značky kvalitních potravin Klasa.
Škrty čekají rovněž národní agrární dotace, na než je 950 milionů korun proti letošním 1,29 miliardy Kč, a zřejmě i podpory vodního hospodářství. Naopak je pro příští rok zajištěno plné spolufinancování evropských fondů. Na dorovnání základních zemědělských podpor, přímých plateb, má resort 7,2 miliardy korun. To umožní dotace placené příští rok Bruselem ve výši 45 procent úrovně ve starých členských zemích navýšit zhruba na 72 procent. Maximální možné dorovnání by činilo 75 procent.
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok jednomyslně. Stát má v roce 2008 hospodařit se schodkem 70,8 miliardy korun. Výdaje státu se tak v roce 2008 mají vyšplhat na 1,107 bilionu korun, příjmy dosáhnou 1,037 bilionu korun. Rozpočet nyní posoudí sněmovna. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down