Restituční tečka skončí s letošním rokem, poté zůstane možnost peněžní náhrady

Lidé budou moci své zbývající restituční nároky na pozemky uplatňovat jen do konce letošního roku. Poslanecká sněmovna totiž dnes neschválila odklad restituční tečky, o který usilovala již počátkem listopadu ODS. Od příštího roku tak zemědělci mohou získat peněžní náhradu, nikoli náhradní pozemek. Peněžitá náhrada ale nevyrovná hodnotu náhradního pozemku. Ministr zemědělství Jan Mládek chce proto tyto osoby s nevyřešenými restitučními nároky zvýhodnit tím, že by mohly soutěžit za výhodnějších podmínek v dražbách.

Zvýhodněni by tito lidé mohli být podle ministra určitým koeficientem. Restituent s nárokem 10 tisíc korun by podle něj mohl uplatnit požadavek až 20 tisíc Kč. Ministr uvedl, že tento záměr by musel být schválen do konce roku jako pozměňovací návrh a zároveň nenarazit na jiný zákon.
S restituční tečkou ale nesouhlasí Asociace soukromého zemědělství, potvrdil její tajemník Jaroslav Šebek. Asociace trvá na tom, aby i zbývající oprávnění restituenti měli možnost dostat náhradní pozemky.
Posunutí restituční tečky navrhoval v novele zákona o rostlinolékařské péči lidovec Jan Grůza. V klíčovém hlasování se proti přijetí odkladu postavilo 95 ze 183 přítomných poslanců. Pro přijetí návrhu bylo 74 poslanců. Ke schválení bylo zapotřebí 92 hlasů. Odklad restituční tečky zamítli socialisté a komunisté.
Odklad restituční tečky na 31. prosinec 2009 navrhovala již dříve ODS. K projednávání zákona se pokusila před měsícem svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Proti se svou parlamentní většinou postavily vládní ČSSD s opoziční KSČM. Jejich poslanci spolu s částí poslanců US-DEU neumožnili schválení programu schůze, na níž měla být novela projednána v prvním čtení.
Odsunutí restituční tečky předem odmítla Agrární komora. Kvůli náhradě skutečných majetkových křivd nyní odhadem žádá podle prezidenta komory Jana Veleby jen asi v 15 procentech případů o půdu skutečný restituent. Zbytek prý tvoří spekulanti, kteří si od restituentů majetkové nároky koupili. Nárok může spekulant uplatnit v kterémkoli katastru, uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *