08.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Restituční tečka znovu u Ústavního soudu

Ústavní soud obdržel počátkem týdne znovu žádost skupiny 24 pravicových senátorů a 57 poslanců kolem ODS a senátního klubu SNK zrušit takzvanou restituční tečku. Podle nich tisíce žadatelů stále nemají náhradu za pozemky, na něž mají restituční nárok. Tvrdí, že nabídka Pozemkového fondu je v některých regionech malá a lidé nevědí, že své nároky mohou uplatnit jen do konce letošního roku.

Sněmovna loni novelou zákona prosadila restituční tečku k 31. prosinci 2005. "Podle Pozemkového fondu jsou k této době reálně schopni splnit jen polovinu závazků," řekla k tomu senátorka Jitka Seitlová
Senátoři s poslanci stížnost podali v listopadu, ale Ústavní soud jim ji vrátil k opravě po formální stránce. "Navrhl nám, abychom nenapadali jen novelu o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby, ale celý zákon o půdě," vysvětlila Seitlová.
Podle mluvčího soudu Michala Spáčila zatím nebyl návrh přidělen konkrétnímu soudci-zpravodaji. "Stane se tak na základě rozvrhu práce soudu," řekl mluvčí. Není zatím ani jasné, kdy se nad návrhem politiků nyní třináctičlenné plénum soudu sejde.
Senátoři s poslanci tvrdí, že by stát měl respektovat platné zákony a mezinárodní úmluvy; když je dlužníkem, měl by dluhy uhradit. "Stát využívá své mocenské pozice. Říká: To byl můj dluh, ale já ho teď nezaplatím. Já zákonem tu povinnost zruším. To není správné," zdůraznila Seitlová.
Stát podle navrhovatelů stížnosti nyní takto dluží 2,7 miliardy korun za pozemky o rozloze asi 60.000 hektarů. Podle senátorů Pozemkový fond v posledních letech o pozemcích takřka nerozhoduje, drtivá většina rozhodnutí je prý starší než deset let. Ústavní soud například loni vyhověl stížnosti Radmily Kubešové a Jindry Kvapilové na postup Pozemkového fondu, který jim odmítal vydat náhradní pozemek za jiný, vyvlastněný státem. Soudci upozornili na to, že soudy nesmějí odepřít ochranu restituentům, kteří mají právo na vydání náhradního pozemku. Vydává se v těch případech, kdy již stát nemůže z nějakého důvodu vydat dříve zabavený pozemek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down