Restituentka podala trestní oznámení na Pozemkový fond

Kauza kolem převodů lukrativní půdy z Pozemkového fondu spekulantům má pokračování. Pětaosmdesátiletá restituentka, která marně usiluje o vydání náhradního pozemku od roku 1998, podala prostřednictvím svého advokáta Miroslava Novotného trestní oznámení na členy výkonného výboru a prezidia PF. Podle Novotného je třeba posoudit, zda nebyly porušeny povinnosti při správě cizího majetku nebo jiné. Advokát zároveň podal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu k provedení kontroly činnosti Pozemkového fondu.

Prezidium letos v červnu vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí. Zvláštní režim, který umožnil překupníkům získat lukrativní půdu, byl po měsíci zrušen.
Pozemkový fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, čelí kritice za to, že umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech v tuzemsku. Podle odhadů na nich mohou vydělat řádově miliardy korun.
Další trestní oznámení podle ministra zemědělství Jana Mládka zřejmě přibudou, pravděpodobně na minimálně některé členy výkonného výboru a možná i na členy prezidia Pozemkového fondu, kteří se zúčastnili hlasování a vytvořili podmínky pro skandální převody půdy. Také Pozemkový fond je připraven podat trestní oznámení po vyhodnocení výsledků právní analýzy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *