Požadavek premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na kontrolu producentů a obchodníků kvůli zdražení másla je nestandardní. Jde o populistický krok v předvolebním období, vláda by do této oblasti zasahovat neměla. Sdělil to dnes Svaz obchodu a cestovního ruchu. Vysoká cena másla není způsobena vysokými maržemi obchodníků, tvrdí svaz.
"Provedení požadovaného šetření určitě nezajistí snížení ceny másla, které je dáno cenovým výkyvem dané komodity, na kterou působí celosvětový vývoj. Pokud bychom chtěli hledat nějakého viníka, tak je to právě dotační politika EU," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.
Sobotka se dnes k názoru obchodníků vyjádřil na twiteru. "Někdo se tady evidentně bojí, že se veřejnost dozví, kde končí zisky z předražovaného másla. Kontrola je zcela na místě!" napsal.
Vysoká cena másla je podle Vlčkové způsobena nedostatkem mléčného tuku a zvýšenou poptávkou po másle. Současný "mediální humbuk" podle ní ke zvýšení této poptávky přispívá velkou měrou.
Drahé máslo se stalo v poslední době jedním z politických předvolebních témat. "Domníváme se, že postoj premiéra je poměrně nestandardní, protože cena másla stoupá po celé Evropě a jedná se o určitý populistický krok v předvolebním období," dodala Vlčková. "Urychleně řešit problém s nedostatkovou komoditou, navíc za nezvyklou cenu, na nejvyšší úrovni a s pomocí kontrolních orgánů, je něco jako výkřik do tmy. Mnohem smysluplnější by bylo dlouhodobě řešit podnákupní ceny v řetězcích, které zcela deformují zákazníkovo vnímání reálné ceny potravin," uvedl předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka.
Ministerstvo financí vyzvalo ve středu Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků. Učinilo tak na základě požadavku premiéra Sobotky. Cílem kontroly bude posoudit oprávněnost zdražení másla kvůli růstu nákladů, zjistit změny v objemech dodávek z Česka a z dovozu a také případné odlišnosti cen podle původu másla.*