Ministr zemědělství Marek Výborný se na dnešním jednání se zástupci obchodních řetězců a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) nesetkal s pochopením svého návrhu na vytvoření aplikace, která by srovnávala ceny potravin. Bez dat od obchodníků ale případná aplikace nemá velký smysl, řekl Výborný na tiskové konferenci po jednání se zástupci firem.
Ministr už dříve řekl, že k myšlence na vznik aplikace sledující ceny základních potravin ho přivedl příklad z Řecka, kde spuštění takového srovnávače vedlo k poklesu cen zhruba o 18 procent. Ke možnému vzniku aplikace v Česku se ale podle ministra pozitivně staví zatím jen jeden malý český obchodní řetězec.
Diskuse o potřebnosti aplikace
Na setkání se zástupci obchodních řetězců se podle Výborného diskutovalo o tom, zda taková aplikace je v Česku potřeba. Podle ministra se o tom ještě jednat dá. Sám nemá zájem vytvářet legislativu nebo nařízení, která by firmám sdílení dat vyloženě přikázala. "Já jsem přesvědčen, že jakýkoliv krok, který povede k tomu, že ceny potravin budou odpovídat cenám v okolních zemích, budou přiměřené a spravedlivé, je na místě," řekl.
Prezident SOCR Tomáš Prouza již dříve řekl, že v Řecku ke snížení cen vedlo to, že stát přikázal dodavatelům snížit ceny o pět procent. "V Česku již dobře fungují soukromé on-line srovnávače. Každý může použít několik různých webů a není důvod, proč má stát dělat něco, co dělá soukromý sektor," uvedl Prouza.
Problém cen mezi potravináři a obchodníky
Podle Výborného je problém vysokých cen potravin hlavně mezi potravináři a obchodníky. "Dnes máme výkupní ceny mléka u zemědělců téměř na hraně nákladovosti, stejně tak je to u potravinářské pšenice. Letos ten problém není na začátku, ale spíše na konci (dodavatelsko-odběratelského řetězce)," doplnil ministr.
Na začátku října se konkrétně cena potravinářské pšenice dostala zhruba na úroveň roku 2021, tedy na zhruba 5000 korun za tunu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Ceny zemědělských výrobců klesají od května.*