Réva začala rašit, ale kvůli chladnému březnu a dubnu později

Réva na českých vinicích už začala rašit, ale kvůli chladnému březnu a dubnu později než obvykle, kdy to bývá kolem 8. až 10. dubna. Pro budoucí vývoj vegetace révy to však nemusí nic znamenat a nevypovídá to ani o letošním ročníku; pro vinaře je rozhodující doba kvetení, která obvykle nastává v druhé polovině května. Uvedl to Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt, největšího výrobce sektů a vín v ČR. Vinaři doufají, že mrazy, které by ohrozily úrodu, už nepřijdou.

Na vinicích v ČR už podle Svobody lze pozorovat jeden z prvních viditelných projevů růstu révy – rašení. Závisí nejen na počasí, vliv má také odrůda nebo místo, kde keř roste. Chladný březen a duben zpozdily začátek rašení révy, pro budoucí vývoj jsou ale klíčové termíny dalších vegetačních fází, řekl Svoboda. Vinařům typické dubnové počasí, které přišlo po nezvykle chladných minulých týdnech, vyhovuje. Vzhledem k tomu, že v této fázi už réva není schopná mrazům tak dobře odolávat, doufají, že teploty už pod nulu neklesnou.
Každá odrůda reaguje na oteplení jinak. "Nejdříve rašící odrůdou je Chardonnay, z červených odrůd raší mezi prvními například Frankovka. O několik dní později se objevují očka i na dalších odrůdách. Relativně pozdějšími jsou třeba Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský," řekl Svoboda. Podle něj je důležitým faktorem také místo, kde réva roste. Pokud má drobný pěstitel révy keřík u zdi na slunném stanovišti, má už zřejmě více narašeno, než je tomu na rozlehlém vinohradě, kde je vzdušnější prostředí. Stejně tak má vliv poloha vinice a nadmořská výška. Například u severněji položených vinic na Bzenecku a v místech, kde je vyšší nadmořská výška, je vzduch chladnější a rašení se tam posunulo.
První očka se letos objevují obecně později než obvykle. Průměrně réva začíná rašit kolem 8. až 10. dubna. "Pro budoucí vývoj vegetace révy však zpoždění nemusí nic znamenat, stejně tak to nevypovídá ani o letošním ročníku. Pro vinaře je rozhodující termín kvetení, které obvykle nastává v květnu, v jeho druhé polovině," řekl Svoboda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down