Národní delegace z kandidátských zemí, účastníci schůzky, která se konala dne 8. prosince 2002 ve Varšavě, se dohodly na následujícím.
Nemůžeme souhlasit s tím, že členské státy Evropské unie učinily taková rozhodnutí, která nevzala v úvahu dodatečné finanční požadavky na rozšíření Evropské unie. Všechny kandidátské země zavedly legislativní opatření Evropské unie (aqui), avšak na druhé straně nebyla společným stanoviskem států EU 15 a bruselskou schůzkou vzata v úvahu práva, která jsou nedílnou součástí aqui i závěrů Římské dohody z roku 1957, odstavec 38-47. Na základě těchto skutečností konstatujeme:
1. Dvourychlostní Společná zemědělská politika je pro nové kandidátské země nevýhodná. Evropská unie by měla sjednocovat Evropu, ale Společná zemědělská politika ji nesmí rozdělovat.
2. Nemůžeme souhlasit s tím, aby rozšíření Evropské unie financovaly především kandidátské země a zemědělci evropské patnáctky. Takové rozhodnutí o rozšíření je politickým rozhodnutím a staví proti sobě navzájem zemědělce evropské patnáctky a kandidátských zemí.
3. Nemůžeme souhlasit s nabídnutou úrovní přímých plateb a s nízkou úrovní financí pro rozvoj venkova v kandidátských zemích.
4. Národní produkční kvóty byly navrženy Evropskou unií na takové úrovni, která nezajistí zemědělcům z kandidátských zemí na společném zemědělském trhu konkurenceschopnost.
ZÁVĚR:
Žádáme kratší přechodné období pro přímé platby – maximálně 3 roky. Zemědělci z kandidátských zemí musí být plně začleněni do Společné zemědělské politiky před dalším rozpočtovým obdobím, které začne v roce 2007 a musí mít možnost plně se účastnit tvorby budoucí Společné zemědělské politiky v nově rozšířené evropské pětadvacítce. Práva a závazky by měly být rovné pro všechny zemědělce. Pouze takovýto přístup může zabezpečit konkurenceschopnost kandidátských zemí.
Přijetí výše zmíněných návrhů zaručí, že budoucí Společná zemědělská politika bude rovnoprávná pro všechny zemědělce EU 25 a umožní jim v našich zemích udržovat trvalý rozvoj venkova tak, jak je to uvedeno v Evropské dohodě.
Varšava, 8. prosince 2002