Stoupá riziko nákaz pro tuzemské chovy

Nejvážnějším rizikem pro tuzemské chovy je šířící se africký mor prasat (AMP) v Německu a Polsku v blízkosti českých hranic. Proto byla na severu Čech vytyčena oblast s intenzivním odlovem divokých prasat o rozloze bezmála 1500 kilometrů čtverečních. Tím by se mělo snížit vysoké riziko opětovného zavlečení nákazy do České republiky. Shodla se na tom minulý týden Ústřední nákazová komise (ÚNK), kterou svolal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministr zdůraznil, že jde o preventivní opatření. Podle něj cílem zmíněného kroku je snížení hustoty populace prasat divokých. K lovu v této oblasti by mělo myslivce motivovat nově zavedené zástřelné ve výši 2000 korun za ulovený kus. K ještě důslednějšímu vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasnému odklízení by mělo přispět zvýšení nálezného ve stejné oblasti na 3000 korun za kus. Ve zbývající části ČR zůstává nálezné nadále na 2000 korun za divočáka. Podle ministra veřejnost by měla při nalezení uhynulého prasete neprodleně informovat příslušné myslivecké sdružení nebo obecní úřad. Uhynulého prasete by se neměla dotýkat a jakkoliv s ním manipulovat, vhodné je zaznamenat přesnou polohu prasete, případně si ji vyfotografovat pro snazší dohledání myslivci. Ministr sdělil, že SVS vymezila takzvanou zónu intenzivního odlovu divočáků v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje (Frýdlantský a Šluknovský výběžek). Oblast je ze severu ohraničena česko-německou a česko-polskou státní hranicí mezi Hřenskem a Harrachovem ze západu na východ. Ve vnitrozemí vymezují oblast silnice mezi Harrachovem a Hřenskem, které vedou přes Tanvald, Jablonec nad Nisou, Liberec, Jablonné v Podještědí, Nový Bor, Děčín a Hřensko. Toman poukázal i na zhoršující se nákazovou situaci u ptačí chřipky v okolních zemích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down