Riziko šílených krav je v České republice zanedbatelné

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) snížila České republice úroveň rizika pro nemoc šílených krav, odborně nazývanou bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). Podle agenturních zpráv je riziko nyní na nejnižší možné, „zanedbatelné“ úrovni. Stejně hodnocené jsou nově Francie, Irsko, Švýcarsko, Kypr a Lichtenštejnsko.

Země, které mají riziko pro BSE „zanedbatelné“, musejí doložit, že poslední nakažená kráva se na jejich území narodila před více než jedenácti lety.
V mezinárodním obchodu mnoho zemí trvá na omezení obchodní výměny se zeměmi, které mají nějakou úroveň rizika, uvedla Karin Schwabenbauerová z OIE, co je hlavní výhodou zařazení do kategorie „zanedbatelné riziko“.
BSE decimovala především chovy v Británii, a to koncem 90. let. Kvůli pozření nakaženého masa v Evropě zemřelo více než 100 lidí. Všichni z nich se nakazili lidskou formou BSE, takzvanou Creutzfeldt-Jakobovou nemocí (CJD), která je nevyléčitelná a smrtelná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down