01.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodí se rozpočet unie pro příští rok

Návrh rozpočtu na rok 2013 předložila v záběru dubna Evropská komise. Odpovídá strategii Evropa 2020, soustřeďuje se tedy na investování do prioritních oblastí. Mávšak přitim na zřeteli obtížnou hospdářskou situaci v unii a napjaté rozpočta jejích členských zemí. Investice se zaměřují zejména do do růstu a zaměstnanosti. Návrh rozpočtu zmrazuje budoucí výdaje. Navýšení závazků (tj. zítřejších plateb) je na úrovni inflace (tedy dvě procenta). Také správní rozpočet Evropské komise je na úrovni podstatně nižší než odpovídá nárůstu inflace. Komise zároveň snižuje počet svých zaměstnanců o jedno procento, což je první krok na cestě ke slibovanému snížení počtu zaměstnanců celkem o pět procent v průběhu pěti let.

 

Celkem 62,5 miliardy eur má jít na platby ve prospěch růstu, který podporuje vznik pracovních míst v Evropě. Poměrně velké meziroční navýšení (o 28,1 procenta proti letošnímu roku) dostanou programy pro výzkum (devět miliard eur), program pro konkurenceschopnost a inovace (546,4 milionu eur, tj. navýšení o 47,8 procenta), strukturálním fondům a Fondu soudržnosti (49 miliard eur, tj. navýšení o 11,7 procenta) a celoživotnímu učení (1,2 miliardy eur, tj. navýšení o 15,8 procenta).

 

Komise se domnívá, že krizi nelze překonat jen krácením výdajů. Je nutné také investovat. Návrh rozpočtu klade důraz na úspory a efektivnost výdajů.

Návrh omezuje prostředky pro programy, které nevykazují žádné hmatatelné výsledky, přičemž byl na všechny orgány a agentury EU vyvíjí komise tlak, aby usilovaly o úspory všude, kde je to možné. Roční rozpočet se krátí provětšinu  agentur EU.

 

Návrh rozpočtu na rok 2013 vyhrazuje na závazky celkem 150,9 miliardy eur, což ve srovnání s loňským rokem znamená navýšení o dvě procenta. Toto navýšení je v souladu se současnou mírou inflace. Platby, které jsou nutným důsledkem minulých závazků, činí v návrhu 137,9 miliardy eur, což představuje navýšení o 6,8 procenta. Navýšení plateb obhajuje komisař pro rozpočet Janusz Lewandowski: „Máme pro to dva důvody: Zaprvé, rok 2013 je posledním rokem stávajícího finančního období a v posledním roce každého finančního období vždy dochází k výraznému navýšení plateb, protože se v celé Evropě dokončují projekty financované unií: mosty, železnice, dálnice byly postaveny, aby sloužily všem, nyní za ně musíme zaplatit účty. Zadruhé, členské státy v posledních letech v rámci rady a Evropského parlamentu přijaly rozpočty EU, které na platby vyčleňovaly značně méně prostředků, než bylo podle našich odhadů zapotřebí. Tím narůstal počet nezaplacených účtů, neboť jsme každý rok z důvodu nedostatku prostředků nemohli dostát některým z našich právních závazků. Pokud obdržíte účty za elektřinu či vodu, musíte je zaplatit, i když se snažíte šetřit…“

 

Počítá se s tím, že v červenci sdělí své stanovisko k návrhu rozpočtu rada ministrů financí a pak se k němu vyjádří I Evropský parlament. Pokud nedojdou ke stejnému závěru, bude zahájen dohodovací postup, který trvá 21 dní. Návrh rozpočtu nebere v úvahu náklady spojené s přistoupením Chorvatska k EU, k němuž by mělo dojít v červenci 2013.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down