Rojení kůrovce mohou lesníci sledovat na internetu

V boji se škůdcem kůrovcem by měla českým lesníkům pomoci internetová aplikace, která průběžně poskytuje informace o rojení tohoto brouka. Data do aplikace www.kurovcoveinfo.cz poskytuje 200 respondentů s 500 kontrolními odchytovými místy kůrovce v různých lokalitách po celé České republice. Informoval o tom Jan Příhoda z lesnického časopisu Lesnická práce, který je spolu se státním Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) tvůrcem projektu.

Aplikace je postavena na tom, že do projektu zapojení provozní lesníci jednou týdně zadávají do aplikace údaje o výši odchytů kůrovců do feromonových lapačů a sledují tak začátek a intenzitu rojení brouků. Data z různých lokalit a nadmořských výšek se promítají do mapy a grafů a slouží k vzájemné informovanosti lesníků.

K dispozici jsou v aplikaci data o rojení lýkožrouta smrkového, severského a lesklého. Z Pardubicka a Hodonínska jsou k dispozici i data o rozšíření chroustů. Rojení je obdobím letové aktivity brouků a napadání nových stromů a nastává obvykle dvakrát až třikrát za vegetační sezónu, vysvětlil spoluautor projektu Petr Zahradník z Lesní ochranné služby VÚLHM.

Projekt podporují státní podniky Vojenské lesy a statky ČR a Lesy České republiky, zástupci soukromých, církevních i obecních lesů a národních parků.

Rojení kůrovce letos začalo kvůli chladnému počasí až v polovině května, tedy o měsíc později, než je běžné. Podle Lesů ČR by díky tomu letos mohla být jenom dvě kůrovcová rojení místo tří, případně až čtyř, která se mohou vyskytnout v suchých letech. Největší problém s kůrovcem se i letos čeká na střední a severní Moravě. Boj s kůrovcem je jednou z priorit lesníků při ochraně lesa. Například státní Lesy ČR letos do ochranných opatření investovaly meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down