Rok od dohody o Turówu ji kladně hodnotí Fiala, Jurečka i polská ministryně

Dohodou o řešení vlivu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów, kterou loni 3. února podepsali premiéři Česka a Polska, se podle předsedy vlády Petra Fialy podařilo vyřešit spor, který zatěžoval sousedské vztahy s Polskem i v rámci celé Evropské unie. Po roce od podpisu mezinárodní smlouvy o dole Turów můžeme říct, že se daří naplňovat její hlavní cíl, tedy dlouhodobě chránit zájmy obyvatel Libereckého kraje, napsal Fiala. Podle vicepremiéra Mariana Jurečky, který dočasně vede Ministerstvo životního prostředí, byla dohoda nejlepším řešením sporu.

Vedle finančních prostředků, které využije zejména Liberecký kraj pro lepší dodávky vody, je zásadní, že polská strana plní své závazky a česká strana získala možnost kontroly vlivu těžby na životní prostředí, uvedl v tiskové zprávě Jurečka. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová ocenila zlepšení česko-polských vztahů. Podle místních lidí a ekologických organizací je ale dohoda nedostatečná a česká vláda vyměnila ochranu vody v přilehlém pohraničním území za peníze na krizovou infrastrukturu. "Všechna opatření, která postupně zlepší dostupnost pitné vody pro obce nebo ochranu místních obyvatel před hlukem, prachem a dalšími dopady na zdraví, se realizují a průběžně vyhodnocujeme jejich účinnost," uvedl Fiala. Podle Jurečky má teď díky dohodě česká strana data o stavu podzemních vod, o hluku a kvalitě ovzduší. "Díky tomu můžeme dříve a lépe reagovat, pokud se objeví problém," řekl. Jedním z nejdůležitějších bodů dohody je ochrana před úbytkem podzemní vody. Tomu má zabránit podzemní těsnicí stěna, která byla dokončena loni v červnu a nyní je v ročním testovacím provozu. Testy ukazují, že podzemní stěna splňuje dohodnuté parametry, data naznačují, že dochází ke zpomalení poklesu podzemních vod. "Aktuálně zaznamenaný nárůst hladiny podzemní vody v monitorovacích vrtech ještě není zárukou trvalého trendu do budoucna, ale určitě je už indicií pro naději, že stěna může fungovat a zpomalovat odtok podzemní vody z hlubších vrstev. Jsme ale teprve v polovině testovacího období, nemůžeme tedy s jistotou říct, že hladina podzemních vod se trvale zvyšuje," komentoval výsledky ředitel České geologické služby Zdeněk Venera.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down