22.11.2006 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rolníci demonstrovali kvůli uzavření cukrovarů před německou ambasádou

Před německou ambasádou v Praze se sešlo dnes před polednem asi sto padesát demonstrantů, aby dali najevo svou nespokojenost vůči cukrovarnické společnosti Eastern Sugar, která zvažuje uzavření závodů na výrobu cukru v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci. Odchodem firmy by Česká republika přišla o více než pětinu domácí produkce cukru, která je limitována národní kvótou 454 tisíc tun.

Po snížení národní kvóty by bylo nutné cukr do ČR dovážet. Zároveň by o odbyt přišlo z celkem devíti set asi 150 domácích pěstitelů. Domácí pěstitelé poukazují také na to, že deklarovaným cílem reformy trhu Evropské unie bylo omezení produkce cukru v nerentabilních oblastech. A uzavření cukrovarů po odchodu Eastern Sugar by ale podle nich znamenalo propad pěstování cukrovky na moravské Hané. To je podle nich oblast, která půdními a klimatickými podmínkami, ale i tradicí patří k nejlepším řepařským rajonům v Evropě.
Rolníci i zpracovatelé chtějí, aby Eastern Sugar, zanechala svou kvótu v tuzemsku za úplatu, která odpovídá kompenzaci od Evropské unie. Odkoupit by ji mohli pěstitelé či cukrovary nebo obě skupiny společně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down