24.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rolníci projevují zájem o dotace z Evropské unie, potvrdil SZIF

Přes polovinu z více než 60 000 letos očekávaných žádostí zájemců o dotace, vývozní licence a další opatření obdržel Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Z podaných žádostí tvoří největší část žádosti o přímé platby z EU a podpory na hospodaření v méně příznivých oblastech, kterých bylo 18 700, sdělil fond.

Podpor hospodaření šetrného k životnímu prostředí a krajině se týkalo asi 7500 žádostí. Tyto dotace jsou součástí Horizontálního plánu rozvoje venkova. Několik stovek projektů přijal fond také v rámci operačního programu, který zpravidla podporuje investice na stanovené účely.
Do konce dubna dostali zemědělci na dotacích 5,2 miliardy korun v rámci dorovnání přímých plateb z EU. Další část podpor, 6,5 miliardy korun, by měli dostat do poloviny října. Tyto peníze jsou z Horizontálního plánu rozvoje venkova. Z toho zhruba 3,2 miliardy by měly tvořit podpory méně příznivým oblastem.
Rolníci mohou na přímých platbách z EU očekávat do konce letošního roku 5,6 miliardy korun z celkových 6,4 miliardy korun. Výplaty je možné podle fondu zahájit od 1. prosince. Trvat mohou do 30. dubna příštího roku.
SZIF plní funkci platební agentury pro správu agrárních dotací. Zmocnění k této činnosti získal koncem dubna. Fond ve funkci platební agentury obhospodařuje asi padesát různých typů podpor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down