Rolnický fond dostane ze státního rozpočtu napřesrok dvě miliardy korun

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PRGLF) dostane příští rok ze státního rozpočtu dvě miliardy korun, letos to bylo 1,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo Ministerstvo zemědělství. Fond poskytuje jak přímé nevratné podpory, tak úvěry či jejich kombinaci například na nákup zemědělské techniky. Loni poskytl firmám podpory za 1,82 miliardy korun, část financoval z vlastních zdrojů.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl, že navýšení rozpočtu fondu je v souladu s programovým prohlášením vlády. "Podpory poskytnuté přes fond mají větší multiplikační efekt. V průměru je to zhruba 6,5násobek a u programu Zemědělec dokonce až třináctinásobek. To znamená, že dvě miliardy korun ze státního rozpočtu mají v resortu ministerstva zemědělství celkově pozitivní vliv v celkovém objemu zhruba 13 miliard korun," doplnil.

Jedním z nejvyužívanějších podpor je program Zemědělec na realizace dlouhodobých investičních záměrů, letos v něm fond schválil podporu ve výši 586 milionů korun a přijal 4360 žádostí. V programu fond poskytuje subvence úroků z investičních úvěrů, které firmy čerpají od bank například na výstavbu nebo nákup zemědělské techniky. Loni podpořil kromě nákupu 1376 traktorů nebo 249 kombajnů. také koupi 329 nakladačů, 181 lisů a 176 secích zařízení.

Fond funguje od roku 1993 a od roku 1994 do konce roku 2021 podpořil komerční úvěry v objemu téměř 211 miliard Kč a vyplatil více než 38 miliard Kč. Za toto období schválil úvěry ve výši 3,7 miliardy Kč. PGRLF je akciovou společností, ve které 100 procent akcií vlastní stát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down