15.02.2005 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rosa chce pomáhat obcím šetřit životní prostředí i náklady

Obecně prospěšná společnost Rosa odstartovala projekt Zelená kancelář, jehož cílem je pomoci obcím šetřit při svém provozu životní prostředí i peníze z obecní kasy. Projekt „Zelená kancelář“ je podpořen z prostředků Evropské unie.

Prvním počinem centra bude pilotní studie, během které proběhnout modelové enviro-audity v pěti vybraných jihočeských obcích. Cílem studie je vytvořit jednoduchou metodiku, která pomůže obcím, státním institucím i soukromých firmám šetřit životní prostředí, materiál i peníze. Tato metodika bude dostupná v tištěné podobě i na internetu začátkem příštího roku.
„Při přípravě tohoto projektu jsme se inspirovali u našich rakouských sousedů, kde takovou pilotní studii již provedli. Manuál, který je výsledkem jejich snažení, chceme přeložit do češtiny a ve spolupráci s vybranými obcemi jej upravit tak, aby byl využitelný i v České republice,“ říká manažer projektu Pavel Hrubý.
Obce, které se projektu Zelená kancelář zúčastní, budou moci čerpat využít několika výhod a usnadnění. Jejich zástupci se na jarní exkurzi do Rakouska přesvědčí, jak ekologicky šetrný provoz obce vypadá v praxi. Po zbytek roku budou moci využívat bezplatných konzultací od pracovníků Rosy a odborníků z Čech i z Rakouska při „ekologizaci“ provozu přímo v jejich obcích. Náklady na tyto konzultace, exkurze i doprovodné semináře a workshopy budou hrazeny z projektu.
V počáteční fázi projektu Rosa založila v Českých Budějovicích Centrum enviro-auditů pro Jižní Čechy. Jeho prostřednictvím chce enviro-audity nabízet jako službu státním institucím, obcím i soukromým firmám.

Enviro-audit je proces o třech fázích. Prvním je odborné zhodnocení materiálních a energetických toků při provozu instituce (co se používá – kancelářský papír, čisticí prostředky, svítidla, počítače; čím se topí atd.). Další fází je navržení opatření, která povedou ke snížení negativních vlivů jejího provozu na životní prostředí a materiálním, energetickým i finančním úsporám. Poslední neméně důležitou fází je koordinace uvádění těchto opatření do praxe.

Zkušenosti rakouských obcí, které se účastnily obdobného projektu, jiných měst v Evropě i našeho Ministerstva životního prostředí ukazují, že být šetrnější k životnému prostředí se vyplatí. Například vídeňský magistrát ušetřil 5000 Eur jen díky výměně 100 kusů obyčejných žárovek za úsporné zářivky. Vídeňské sdružení nemocnic v letech 1996-2000 ušetřilo tím, že přešlo na ekologičtější standardy úklidu, 23% množství úklidových prostředků a 10% nákladů (66 000 Eur). Obcím v rakouském Vorarlbersku se optimalizací procesu nakupování v průměru podařilo ušetřit až 50% nákladů. Díky společným zakázkám mohly získat až 30% slevy u dodavatelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down