05.02.2007 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roste spotřeba sýrů, zejména z dovozu

Obyvatelů České republiky stále více chutnají sýry, jejichž domácí spotřeba roste. Podle dostupných údajů například v roce 2005 každý občan zkonzumoval v průměru 16 kilogramů sýrů a tvarohů, což byl nárůst o více než dva kilogramy proti roku 2000.

Na uspokojení domácí spotřeby se však v posledních letech rostoucí měrou podílejí dovozy, které výrazně stoupají, zatímco domácí produkce sýrů mírně klesá. Vyplývá to z údajů Českomoravského svazu mlékárenského.
Největší část domácí spotřeby představují přírodní sýry, zejména eidamy. Vysoká je v tuzemsku také popularita tavených sýrů. Spotřebuje se jich zhruba 2,6 kilogramu na osobu ročně, což je proti jiným evropským zemím i několikanásobně více. Roste také zájem o extra tvrdé nebo balkánské sýry. Naše spotřeba je ale stále pod průměrem EU, který představuje něco přes 18 kilogramů na osobu ročně. Třeba ve Francii či Německu je to přes 20 kilogramů a v Řecku dokonce nad 27 kilogramů na osobu ročně.
Předloni tuzemské mlékárny vyrobily 141 tisíc tun sýrů a tvarohů, meziročně o pět procent méně. Zatímco vývoz stagnuje kolem 20 tisíc tun ročně, dovoz předloni činil 44,5 tisíce tun, což byl proti roku 2004 nárůst o 43 procent a proti roku 2003 dokonce o 91 procent.
Podle údajů ČSÚ se k nám za 11 měsíců loňského roku dovezly sýry a tvaroh za 3,791 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2005 o pětinu více. Naopak český vývoz těchto potravinářských výrobků činil 1,622 miliardy korun a meziročně vzrostl o devět procent.
Sýry dovážíme hlavně z Polska, na které loni připadl import v hodnotě 1,439 miliardy korun. Z Německa země dovezla sýry za zhruba miliardu korun. Českým producentům sýrů se daří zejména v Itálii, kam za 11 měsíců loňského roku exportovali sýry za půl miliardy korun. Na Slovensko loni české firmy vyvezly sýry za 341 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down